Menu
نویسنده مطلب : مریم آزاد

مطلب مورد بحث:

شادن فرویده | خوشحال شدن از ناراحتی و شکست دیگران


من هم اگر بخوام صادق باشم گاهی در رابطه با برخی افراد این احساس مقطعی رو تجربه کردم. به خصوص در رابطه با آدم‌هایی که با غرور در مورد موفقیت‌های خودشون صحبت می‌کنند و احساس می‌کنند که از توانایی یا هوش بالایی برخوردار بودند که به ثروت بیشتر یا جایگاه شغلی بهتری دست پیدا کردند، اما در حقیقت دستاورد‌های ظاهری اونها تنها حاصل تصادف بوده.
همین احساس رو دارم در رابطه با فرزندانی که خانواده‌های خودشون رو با تمام هزینه‌هایی که برای اونها شده ناامید کردند. پدر و مادر‌هایی که پیوسته از فرزندان خودشون تعریف و تمجید می‌کنند، اونها رو با دیگران مقایسه می‌کنند و از آینده‌ی درخشانی که براشون تصور کردند و همین‌طور پول‌هایی که در این راه صرف کردند صحبت می‌کنند.
همچنین در مورد اشخاصی که برخلاف تصورشون که هیچ زمانی به کمک کسی نیاز نخواهند داشت به کمک کردن به دیگران هم اعتقادی ندارند و همیشه ترجیح میدن که خودشون رو از مشکلاتی که برای اطرافیان پیش میاد دور نگه دارند.
با دیدن آشفتگی و شکست این افراد و آدم‌هایی با ویژگی‌های مشابه شاید احساس شادی نداشته باشم اما احساس ناراحتی هم نمیکنم. ولی همین احساس بی‌تفاوتی یا خوشحالی هم خیلی مقطعی هست. کمی بعد به این فکر می‌کنم که چطور باید رفتار کنم که وقتی نیاز به همدلی کسی داشتم، مطمئن باشم کسانی هم که اطرافم هستند، از شکست من دلشاد نیستند.
به طور کلی فکر می‌کنم یکی از دلایل شکل‌گیری این احساس، غرور یا خودخواهی آشکار افراد در حرف و عمل هست. بنابراین همیشه تلاش میکنم در حد امکان با نگاه از بالا به پایین با اطرافیانم صحبت نکنم. همین‌طور موفقیت‌ها و خوشحالی‌های خودم رو هم با صدای بلند اعلام نمیکنم. و زمانی که دیگران رو گرفتار مشکلی میبینم برای حل مسئله با آنها همراه میشم.  فکر می‌کنم به این روش حداقل بتونم خوشحالی دیگران رو از شکست‌های خودم کمتر کنم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟