Menu
نویسنده مطلب : زینب الف

مطلب مورد بحث:

عادتها و رفتارها و تجربه های مرتبط با تغذیه


منم هیچ وقت دچار اضافه وزن نبودم. عادت های غذایی که دارم، از وقتی که یادمه از طریق خانواده بصورت عادت در همه اعضا به وجود اومده.

مثلا ما از بچگی هیچ وقت آب رو سر سفره نمی آوردیم و نیم ساعت قبل و بعد از غذا آب نمی خوردیم. یا اینکه ورود سوسیس و کالباس و غذاهای فست فود بیرون به داخل خونه ما ممنوع بود. بعضی خوراکی ها هم بود که گاهی برای ما بچه ها خریداری می شد مثل نوشابه و پفک، اما بزرگترها مراعات می کردند و نمی خوردند. و این عادت بعدها در ما هم شکل گرفت.

من اما از چیزی که نمی تونم بگذرم نوشیدنی های گرم و شکلاته. در مورد چای، سعی کردم با جایگزین کردن یک یا دو وعده چای در شبانه روز با جوشانده آویشن و شیر گرمم، کمترش کنم. اما روزی یک فنجان قهوه رو باید بنوشم. شکلات هم چیزیه که نمی تونم ازش بگذرم. تنها تلاشی که کردم اینه که تکه های کوچکتری از شکلات رو بخورم. و با باشگاه رفتن و بالا بردن سوخت و ساز بدن، سعی می کنم به جذب شکلات کمک کنم.

غذاها رو سعی می کنم در وعده های بیشتر و مقدار کمتر بخورم. آب بنوشم و سبزیجات و میوه رو هم در رژیم غذاییم بگنجونم.

در کل خلاصه ش اینه که من همه چیز می خورم و تقریبا هیچ چیزی رو برای خودم ممنوع نمی کنم، اما از هر چیزی کم می خورم. (تنها ممنوعیت جدی رژیم غذاییم، نخوردن سوسیس و کالباس و نوشابه ست).

—-

درباره چربی ها:

دو نوع کلسترول یا چربی وجود داره: چربی های بد LDL و چربی های خوب HDL

چربی بد به دیواره رگ ها می چسبه و باعث گرفتگی عروق میشه و چربی خوب با انتقال چربی بد به کبد و کمک به دفع اون باعث کاهش چربی بد بدن میشه.

بنابراین با مصرف غذاهایی که چربی خوب دارند مثل روغن زیتون ( یا خود زیتون)، مغزها (مغز بادام، پسته، فندق، …)، ماهی ها و غذاهای دریایی، … می تونید چربی های خوب بدن رو افزایش و چربی های بدن رو کاهش بدید.

و کمتر غذاها رو سرخ کنید. بهترین حالت پخت غذا بصورت بخارپز، آب پز و در فر هست.

منبع: پزشکی که دوره بهداشت محیط کار رو برگزار کرد اما متاسفانه اسمشون رو به خاطر ندارم.