Menu
نویسنده مطلب : عبدالهادی رئیسی

مطلب مورد بحث:

روش های تصمیم گیری | آشنایی با سیستم یک و دو در فرایند تصمیم گیری


با سلام خدمت استاد عزیزم متمم!

همانطور که در متن درس اشاره شد از ویـژگی های سیستم دو در تصمیم گیری، کند بودن و همچنین تصمیم گیری بر اساس دلایل مشخصه.

بنابراین احتمالا زمانی که بجای سیستم یک ما سیستم دویی تصمیم گیری می کنیم می شه سریعتر تصمیم گیری کرد یا زیاد در جزئیات موضوع تصمیم گیری دقت نکنیم.

بعنوان مثال در محیط های کاری یا بعضا خانوادگی دقیق شدن در جزئیات رفتار دیگران ضروری بنظر نمی رسه و کنکاش در خصوص علت و انگیزه رفتارهای مشخص اطرافیان می تونه به تصمیم گیری سیستم دویی منجر بشه که فکر می کنم در حصول نتیجه انحراف ایجاد می کنه. در بسیاری از این موارد بنظرم بهتره بدون توجه به ظرافت های رفتاری، سیستم یکی تصمیم گیری بشه در اینصورت هم انرژی کمتری صرف میشه و در زمان کوتاهتری می تونیم تصمیم گیری کنیم. شخصا گاهی در اینگونه موارد در دام تصمیم گیری سیستم دو گیر می کنم.

به عنوان مثالی دیگه شرکتی رو در نظر بگیرین که در شرایط بحرانی مالی قرار داره و اتفاقا فروش چندانی هم نداره در همین شرایط سررسید بدهی های شرکت هم میرسه و مدیریت در گیر و دار تصمیم گیری برای حل این مشکل قرار می گیرن . شاید در چنین شرایطی بهترین تصمیم فروش بخشی از دارایی های مشهود شرکت با قیمت پایین باشه (سیستم یکی) تا بشه در کوتاه مدت از بحران پیش آمده عبور کرد از بی اعتبار شدن شرکت جلوگیری بشه. حال در نظر بگیرین در چنین شرا یطی هیئت مدیره بخواد در فرایند زمانی طولانی گزارش های تحلیلی و کارشناسی تهیه کنه تا تصمیم بهتر رو بگیره(سیستم دویی)…

یا شرکتی که مدتیه مشتریان از کیفیت محصولات و خدمات شکایت های متعددی می کنند بهتره سریع به جمع آوری محصول اقدام کنه و با عذرخواهی رسمی از وارد آمدن خسارت بیشتر به برند جلوگیری کنه و بعدا بصورت ریشه ای علل ایجاد این مشکل رو بررسی کنه.