Menu
نویسنده مطلب : بهروز مطیع

مطلب مورد بحث:

انواع مسئله‌ها بر اساس سطح پیچیدگی


فکر می‌کنم توی کار ما – حسابرسی داخلی و خدمات مالی – این چهار نوع مساله در شکل‌های مختلف وجود داره :

رفع مشکل (Troubleshooting) : ترازنامه شرکت بالانس نمی‌شود٬ یا سود و زیان بدست آمده منطقی نیست و یک جای کار می‌لنگد . و یا مثلا اظهارنامه مالیاتی با اطلاعات شرکت مغایرت دارد  یا نرم افزار لیست بیمه خطا می‌دهد .

فاصله با استاندارد (Gap from standard) :

– تا چند ماه پیش هر دوره انبارگردانی دقیق و به موقع انجام می‌شد الان ۳ دوره است که  با ۱۰الی ۱۵ روز تاخیر انجام می‌شود

– هر ماه سود  شرکت بالای ۱۲ درصد بوده است  الان دو ماه است بین ۷ تا ۸ درصد سود داریم ( البته برای حل کردن این مشکل احتمالا با چند مساله نو اورانه و پیچیده طرف هستیم اما به هر حال یک نمونه انحراف از استاندارد است )

تعریف استاندارد بالاتر (New standard) :

– الان چند دوره است یک گزارش پیچیده بهای تمام شده به تفکیک هر محصول را بصورت کامل ارائه می‌کنیم حالا می‌خواهیم سرعت تهیه گزارش را بالا ببریم و بخشی را هم اتوماسیون کنیم تا نیروی انسانی کمتری لازم باشد و وقت نیروهای تخصصی‌مان در جای بهتری مصرف شود .

– تا حالا اظهارنامه‌های صحیح و به موقعی برای مالیات ارزش افزوده شرکت ارائه داده‌ایم و شرکت هم راضی و خوشحال است . اما دنبال راهی می‌گردیم که شرکت بتواند از همه اعتبارهای ارزش افزوده‌ای که پرداخت می‌کند استفاده کند ‌ .

نیازهای نوآورانه (Innovation oriented) :

تا به حال با شرکتهای زیر ۱۰۰ نفر کار کرده ایم و تلاش کرده‌ایم ارزش خلق کنیم و به گفته مشتریانمان موفق بوده‌ایم . اما حالا با توجه به پتانسیل‌هایی که در تیم‌مان داریم نمی‌دانیم آیا می‌توانیم به شرکتهای بالای ۵۰۰ نفر هم خدمات مالی ارائه کنیم یا نه ؟ آیا آنها می‌پذیرند ما هر هفته حداکثر ۲ روز حضور داشته باشیم و به فرایندهای مالی و کنترلهای داخلی‌شان نظارت کنیم ؟

– تا به حال خودمان مستقیما بالای سر پروژه‌های خدمات مالی بوده‌ایم.  کارهای جدیدی به ما ارجاع شده و نیاز است یک ساختار داخلی درست کنیم. دیگر نمی‌توانیم از نزدیک به همه پروژه‌ها اشراف کامل داشته باشیم و نیاز به چیزی شبیه واحد کنترل کیفیت را حس می‌کنیم .