Menu
نویسنده مطلب : علیرضا امیری

مطلب مورد بحث:

عادتهای کوچک زندگی: گل و گیاه در محیط کار و خانه


من همیشه دوست داشتم خودم گیاه رو بکارم تا سبز بشه و رشد کنه.

ریحان و نعناء از اون گیاهانیه که میتونید خودتون توی خونه یا محل کار بکارید. مخصوصا بخاطر عطر و بوی خوبی که دارن.

به اینصورت که ساقه های این گیاه رو که از سبزی فروشی ها میگیرید از پایین قطع کنید و داخل ظرف آب بذارین تا دوباره ریشه بزنن. وقتی که حدود ۴-۵ سانتیمتر ریشه زد اونا رو از ظرفشون دربیارید و داخل یه گلدون با خاک مرغوب بذارید. هر روز سطح خاکش رو با آب و بصورت آبپاش خیس کنید بصورتیکه آب روی خاک جمع نشه و فقط خیس بخوره. به این صورت میتونید یه گلدون خوش عطر از ریحان و یا نعناء داشته باشین.

بعد از اینکه ریحان گل کرد گلش رو و دو برگ زیرش رو بچینید تا ساقه ی ریحان قوی تر و برگهای بیشتری ازش جوونه بزنه. هر روز صبح یه کم آب روی برگاش و روی خاکش اسپری کنین. جای این گیاه هم باید گرم باشه. شنیدم این گیاه پشه ها رو هم دفع میکنه.

شنیدم اگه تخمش رو هم بکارین بهتر سبز میشه. من خودم اوایل امسال کاشتم ولی حتی یه دونه ش هم سبز نشد. نمیدونم مشکل از کجا بود. احتمالا باید روش کاشتش رو تغییر بدم. :-|

برای جاهای کوچیک و فانتزی هم “تراریوم” رو پیشنهاد میکنم. مخصوصا کنار کتابها در گوشه ی کتابخونه های شخصی و یا روی میز کار.

اگر هم حجم کارتون برای ایجاد فضای سبز زیاده بنظرم بهتره که از یه کارشناس این حوزه کمک بگیرید تا بصورت دوره ای به باغچه و یا فضای سبزتون سر بزنه و توصیه ها و پیشنهادهاش رو بهتون بگه. پیدا کردنشون هم سخت نیست. کافیه توی گوگل سرچ کنید “خدمات باغچه کاری” یا “طراحی فضای سبز و باغچه” و یا “خدمات کشاورزی و باغبانی”.
اینطوری همیشه میتونید یه مشاور کشاورزی و باغبانی دم دستتون داشته باشین و ازش خیلی چیزها مربوط به نگهداری گل و گیاه یاد بگیرید.