Menu
نویسنده مطلب : زهرا غلامی جلال

مطلب مورد بحث:

چند نکته درباره روش یادداشت برداری | یادداشت الکترونیک در برابر یادداشت کاغذی


پ ن : شاید نتونم درست نظرم رو از طریق کامنتم انتقال بدم و نا موفق باشم وشاید هم بی ربط باشه اما یه تجربه حسی بین فعالیتم و عمل یادداشت برداری و نوشتن داشتم که خواستم اینجا بنویسم علاوه بر این خواستن که مطالعه انفعالی نداشته باشم و بین خودم و متمم تعامل ایجاد کنم و این یه تمرینه.

در طراحی (هنر های تجسمی ) وقتی کشیدن ، رنگ آمیزی و … دستی هست ،همزمان یک عملی بین چشم ،مغز و دست اتفاق می افته که روان تر و خوشایندتر است، ظاهرا کنترل و سرعت عمل بهتر و بیشتری روی فرایند دیدن ،فهمیدن و درک ، و نهایتا انتقال از طریق دست روی کاغذ (سطح ) وجود داره و در  اجرا و طراحی دیجیتال ( حتی با استفاده از سینتیک و اینتوس )  این کنترل و راحتی و سرعت عمل وجود نداره به اون شکلی که در طراحی دستی هست.

بنظرم این عمل کشیدن با یک واسطه ای که ابزار دیجیتال هستند بین ما و عملی که داره اتفاق می افته و نتیجه کار فاصله می اندازه که البته نا گفته نمونه که هر کدام از این سبک اجرایی ها( چه دستی و چه دیجیتالی) با توجه به زمان و مکان و موارد استفاده قابل استفاده و دارای مزیت هایی هستند که نمیشه دقیقا گفت یکی کاملا خوبه و دیگری کاملا غیر قابل استفاده.

پ ن :( cintiq , intuos ابزار های تخصصی در زمینه طراحی و نقاشی دیجیتال در کنار کامپیوتر هستند.)

معمولا تقریبا در بیشتر موارد کسی که در طراحی و نقاشی به هر دو سبک اجرایی تسلط کامل داشته باشد ترجیح اش در انجام طراحی و اجرا، کار با دست و مستقیم با مداد و کاغذ ( که میتونه مداد و کاغذ به عنوان مدیوم متغیر باشه بر حسب نیاز و سبک اجرایی کار) است، چون روان تره، روح داره این شیوه و به همین دلیل نتیجه کار دارای حس قوی است و خشک نیست .

این چیزها رو گفتم چون به نظرم دقیقا عمل نوشتن با مداد و کاغذ هم حس ایجاد می کنه و واقعا یادگیری رو افزایش میده و دست همزمان با چشم و مغز واحد میشه و نتیجه این یکی شدن میشه حواس جمع و تمرکز ، علاقه ، دقت ، فهمیدن . در مرور های بعدی دریافت همان روح و حس و لذت بصری که در یادداشت دستی وجود داره.

و من همیشه از یادداشت برداری کاغذی استفاده می کنم و خواهم کرد ( حتی یادداشت بردای برای دور ریختن ، چون معتقدم این یادداشت ها و نت ها برای ذخیره در پایگاه اطلاعاتی مغز ماست نه اینکه صرفا یک جابجایی انجام بشه . از سایت یا کتاب به دفترچه یا کاغذ ) و در مواقعی دیجیتالی که به کاغذ و مداد دسترسی ندارم و یا مطالبی متفاوت که نیاز به کلیک ، اینترنت و جستجو دارند.

در آخر یادداشت یرداری مثل خوردن لیوان آبی است که برای پایین رفتن غذا از گلو می خوریم که بلع را برای ما سهل و روان می کند.