Menu
نویسنده مطلب : مرضیه مصلی نژاد

مطلب مورد بحث:

باید پای خودت گیر باشد! - مطلب تکمیلی تصمیم گیری


فکر می‌کنم یکی از دلایلی که باید پای خودمان گیر باشد این است که خودمان را در موقعیت واقعی و در صحنه مشاهده کنیم، نه اینکه فقط تماشاچی باشیم.
۱- امام صادق (ع): “… یکی از دلایل روزه گرفتن این است که خدا می‌خواهد میان بندگان مساوات باشد، و طعم گرسنگی و درد و رنج را به اغنیا بچشاند تا آنان به ضعیفان و گرسنگان رحم کنند. (من لایحضره الفقیه، ج۲،ص۷۳”)
۲- رضاخان پس‌ازآنکه ساخت‌وساز پل “ورسک” به پایان رسید، برای افتتاح پل به سوادکوه آمد. او پس از بررسی چگونگی ساخت پل؛ در کاری شگفت، فرمان داد تا سرمهندس اتریشی همراه با خانواده‌اش به زیر پل رفته و همان‌جا بمانند تا نخستین قطار از روی پل گذر کند. رضاشاه می‌خواست از کار مهندس اتریشی اطمینان به دست آورد و مهندس اتریشی هم چون از کار خود و گروهش مطمئن بود به این کار، تن درداد و نخستین قطار از روی پل گذشت و  پس‌ازآن مهندسان اتریشی و آلمانی این پل زیبا را ۷۰ سال تضمین کردند.
۳- از قدیم‌الایام، خوان‌سالار، سالارخوان، چاشنی‌گیر، وظیفه‌ای جز چشیدن غذا ـ پیش از تناول شاه ـ نداشت تا مطمئن شود که غذای شاه را به زهر نیالوده‌اند. به همین دلیل ، وی از میان معتمدان انتخاب می‌شد.