Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

چرخه عمر چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟


روش‌های مختلف آموزش پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

به طور کلی آموزش پزشکی را در ایران می‌توانیم به دو دسته‌ی کلی تقسیم کنیم:

۱. آموزش پزشکی با روش قدیمی یا روش traditional:

تا سال ۸۸-۸۹ دانشگاه‌های کشور ما با این روش پیش می‌رفتند.  در این روش درس‌ها به صورت جدا جدا تدریس می‌شوند (separate subjects). یعنی آناتومی، فیزیولوژی، جنین‌شناسی و … .

مشکلی که وجود داشت، فراموشی زودهنگام مطالب مرتبط بود. به عنوان مثال یک دانشجوی پزشکی در تمام درس‌های آناتومی، فیزیولوژی، بافت‌شناسی، جنین‌شناسی و پاتولوژی در مورد سیستم قلب و عروق مطالبی را می‌خواند. اما این مطالب را در طول دو سال و نیم مطالعه می‌کند. برقراری ارتباط بین مطالب سخت بود. به خاطر همین روش دیگری به نام integration اجرا شد.

چرخه‌ی عمر روش traditional در تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جمله تهران، شهید بهشتی و شیراز از بین رفته است. به نظر من در بقیه‌ی دانشگاه‌های کشور نیز به زودی روش traditional کنار گذاشته می‌شود. از دلایلی که این روش هنوز در حال اجرا است، مخالفت بعضی از اساتید و ممکن نبودن برنامه‌ریزی مناسب برای روش نوین در بعضی از دانشگاه‌ها می‌باشد. به نظرم این روش الان در دوره‌ی افول به سر می‌برد و به زودی به پایان چر‌خه‌ی عمرش خواهد رسید. مسلما با فراهم شدن شرایطی مانند برنامه‌ریزی مناسب و دقیق این روش به زودی در کشور فراگیر خواهد شد.

۲. آموزش پزشکی با روش نوین یا روش ادغام یا integration:

این روش برای اولین بار در حدود سال ۸۸-۸۹ توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز و شهیدبهشتی وارد کشور شد. این روش به صورت organ-based پیش می‌رود. در هر ترم تعدادی از سیستم‌های بدن انتخاب می‌شوند و مطالب در مورد آن سیستم آموزش داده‌ می‌شود. مثلا سیستم قلب و عروق، سیستم مغز و اعصاب، سیستم ادراری و … . روش نوین ممکن است مشکلاتی داشته باشد ولی در کل به نظر من از روش قبلی بهتر است. این روش در دانشگاه‌هایی که ابتدا آن را در ایران ارائه کردند (مانند شیراز و شهیدبهشتی و تهران)  در دوران رشد به سر می‌برد. ترم به ترم با تغییرات جزئی در حال بهتر شدن است و  در دانشگاه‌هایی که روش نوین را تازه شروع کرده اند، در دوران نوزادی است. فکر نمی‌کنم که در دانشگاه‌های ایران به دوران بلوغ و افول رسیده باشد.

 

*** طی سال‌های آینده، طبق صحبتی که با استاد‌های آموزش پزشکی داشتم، این روش هم به دوران افول خود رسیده و چرخه‌ی عمر روش‌های جدیدتری به نام problem-based learning و از آن جدیدتر competency-based learning آغاز می‌شود.

روش (competency-based medical education (CBME روش جدیدتری است که امیدوارم به زودی در کشورمان شروع شود. این روش در کشور‌های آمریکا، استرالیا و هلند به سمت در اولویت قرار گرفتن در حرکت است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش و مزایای آن، می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

(competency-based medical education (CBME