- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : هیوا

مطلب مورد بحث:

انواع مدل های CRM | مدل مدیریت ارتباط با مشتری IDIC


جواب تمرین: یا من زیاد با شرکتهای مختلف تعامل نداشتم، یا اونها در این زمینه خیلی ساده و شبیه هم عمل می کنند. شناخت در حد یک سری مشخصات ساده، تعامل برای عرضه محصولات و تبلیغ مستقیم، بدون شخصی سازی.

ولی در مورد سایتها و اشخاص خارجی، تجربیات کاملا برعکس داشتم. دیدم برخی آدمهای خیلی موفق(مثلا الان در این مورد خاص Derek Sivers توی ذهنم هست) در ایمیل شخصاً حالمو پرسیده(تعامل)، از دغدغه و مشکلاتم پرسیده(شناخت)، یا در مواردی بسته به رفتارم(باز کردن ایمیل، کلیک روی یکی از لینکهای داخل ایمیل و..)، ایمیل هایی که برام اومده متفاوت بوده و دقیق محصول مورد علاقه م رو بهم معرفی کرده(در این زمینه Frank kern توی ذهنم هست)،

میدونم مثال خوبی نبود برای این تمرین. ولی الان جواب بهتری براش ندارم.

پ.ن: اگر دانشجویان رو مشتریان دانشگاه بدونیم، یا صنعت رو مشتری دانشگاه بدونیم، اگر افراد نیازمند کمک را مشتری کارآفرینان اجتماعی، موسسات خیریه و سازمانهای مشابه بدونیم، اگر فرزندان را مشتری والدین بدونیم!، یا افراد جامعه رو مشتری نویسنده ها، سیاستمدارا، جامعه شناسها، فعالان سیاسی و غیره بدونیم -و موارد بسیار دیگر-، طبق این مدل میشه تحلیل های جالبی انجام داد.

اینکه چقدر مشتریانشون رو میشناسند، چگونه و با چه هدفی با مشتریانشان از گروهای مختلف تعامل دارند، چطور با هر مشتری به شکل مناسب برخورد می کنند. و اینکه چطور این مدل رو پیاده و اجرا می کنند.

پ.ن۲: پاراگراف اول چقدر عالی و آموزنده بود(اینکه برای شناخت یک موضوع بهتر است اول مدلهای موجود آن را بررسی کنیم وگرنه مجبوریم دوباره چرخ را اختراع کنیم. شاید هم پیاده جلو برویم!).

راستی فکر کنم جمله زیر رو میشد بیشتر باز کرد و شرح داد. برای من کمی ابهام داشت:

“همچنین تعامل با مشتریان زمانی ارزشمندتر خواهد بود که علاوه بر درک انتظارات آنها، از کمیت و کیفیت تعامل آنها با سایر برندها و تامین‌کنندگان نیز مطلع شویم.”