Menu
نویسنده مطلب : هیوا فیروزی فرد

مطلب مورد بحث:

آشنایی با ابزارهای تکنولوژیک (۱): آمازون اکو - هیچکس تنها نیست


گذشته از احساسات ما درباره IoT (چه مثبت و چه منفی) این تکنولوژی آینده ی روشنی دارد. تیم های R&D شرکتهای لوازم خانگی و صنعتی مثل Bosch روی این تکنولوژی سرمایه گذاری زیادی کرده اند و IoT در میان چشم اندازهای آینده (vision) شرکت بوش جایگاه ویژه ای دارد. IoT تنها برای اتصال اشیا و ارتباط صوتی آنها بکار نمیرود با این تکنولوژی شما میتوانید اشیای درون منزل خودتان را از هرجای دنیا و فقط با اتصال به اینترنت کنترل کنید. به مثال زیر توجه کنید:

پدر و مادری که هردو شاغل هستند و دو سوم روز خود را بیرون از خانه سپری میکنند، بجای استخدام پرستار برای فرزندانشان و خدمه برای انجام امور منزل میتوانند این امور را از راه دور کنترل کنند. دوربین های خانه را برای بررسی کارهای فرزندانشان چک کنند، غذا را در فر قرار داده و دستور استارت آن را سر ساعت مشخص با فشار یک دکمه ارسال کنند، بعد از آماده شدن غذا از طریق دستیارهای صوتی فرزندشان را صدا کند تا غذا میل کنند، لباسها را در لباسشویی قرار دهد و یک ساعت قبل از رسیدن به خانه آن را روشن کند و زمانی که به منزل رسی آنها را روی بند لباسی پهن کند و خیلی موارد دیگر که حتما به ذهنتان میرسد.
بعلاوه نمیتوان نقش این دستیارهای صوتی را در زندگی افراد نابینا و معلول دست کم گرفت. قطعا تحولی در سبک زندگی این افراد ایجاد خواهد کرد.
یکی از اساتید من از دستیار صوتی گوگل استفاده میکرد، از بیدارباش صبح گرفته تا هماهنگی تمامی جلسات، برنامه ریزی روزانه و اعلام هر کار سر ساعت ست شده، اخبار روز و … را از این طریق مدیریت میکرد. این دستیارهای صوتی از طریق اینترنت به موبایل متصل میشوند و شما میتوانید تغییرات در برنامه تان را نیز برای او تنظیم کنیدو آن هم بدون اینکه همراهتان باشد مدام با شما در تماس است و یادآوری میکند و سوالهایتان را پاسخ میدهد. میتوان گفت که منشی ۲۴ ساعته او بود.

در حال حاضر مهمترین نکته ای که مانعی بر سر راه گسترش و فراگیر شدن این تکنولوژی است بحث امنیت است که نگرانی شرکتهای تولیدکننده و کاربران است. چرا که اگر این تکنولوژی کاملا امن نباشد هکرها به راحتی میتوانند وارد سیستم کنترل منزل شما شوند و آنرا از کار باندازند یا باعث اختلال در آن شوند، به راحتی میتوانند دزدی کنند، ایجاد خطر جانی کنند و …

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟