Menu
نویسنده مطلب : محسن بازیاری

مطلب مورد بحث:

سیستم یک و سیستم دو (تقویت مهارت خواندن انگلیسی)


دیدن عبارت “Subjective experience” فرصتی شد برای پیدا کردن معانی و تفاوت های دو لغت Subjective و Objective. به نظرم لازمه تفاوت این دو لغت رو بدونیم و بتونیم موارد اون ها رو اطرافمون تشخیص بدیم چون خیلی مواقع تلاش میشه یکی رو جای دیگری برای ما جا بندازن.

اول این که دو لغت Objective و Subjective صفت هستن.

وقتی در مورد Subjective بودن یک پیام یا اطلاعات صحبت می کنیم، منظور اینه که اون پیام آلوده به سوگیری ها و نظرات شخصی فرد یا افرادی هست. البته آلوده بودن اطلاعات به نظرات شخصی افراد به این معنی نیست که اصلاً اطلاعات صحیح نیست بلکه معمولاً قسمتی از اطلاعات صحیح هست و بقیه اون از دید شخص یا اشخاص دیگه بیان میشه و قضاوت و برداشت اونا هست.

در مقابل، Objective بودن اطلاعات به این معنی هست که اطلاعات سوگیری شخصی ندارن و حداقل بر اساس حقایق مورد قبول اکثریت هستن. اطلاعات Objective به نظرات، قضاوت ها و برداشت های شخصی فرد یا افراد آلوده نیستن.

مثلاً حقایق علمی Objective هستن مخصوصاً مثل اثبات های ریاضی چون هر کسی با علم به مبانی ریاضی اگه اثباتی رو بخونه، میفهمه و قبول می کنه و همه روی اثباتی که درست باشه اتفاق نظر دارن و نمیتونن انکارش کنن. اطلاعات Objective رو بیشتر در علوم سخت مثل ریاضی و فیزیک میشه دید(بیشتر ریاضی).

نظرات، تحلیل ها و تفسیر های افراد از اطلاعات مثل اخبار و هر مطلبی همه Subjective هستن چه ما اونا رو قبول داشته باشیم چه نداشته باشیم. مثلاً همه تجربیات ما Subjective هستند چون ممکنه هر کسی تجربه ای متفاوت با فرد دیگه ای از واقعیت داشته باشه.

احتمالاً جمله “Art is subjective” رو شنیدید که معمولاً جمله رو این طور تفسیر میکنن که به طور کلی هنر خوب یا بد نیست و ممکنه فقط یک نفر بتونه با یه اثر هنری ارتباط برقرار بکنه و اون رو درک کنه و این معنی رو نمیده که اثر هنری “بد” هست یا خوب نیست چون Subjective هست و به نظرات و برداشت های شخصی افراد وابسته هست.

خیلی مواقع تلاش میشه اطلاعاتی که آلودگی به نظرات و برداشت های شخصی دارن به عنوان اطلاعات با پایه و اساس محکم و غیر قابل تردید یعنی Objective به ما عرضه بشن.

برای دوستانی که درس مقایسه کلمات عینی و ذهنی رو خوندن: میشه گفت دو لغت Subjective و Objective به ترتیب به دو لغت ذهنی و عینی نزدیک هستن و با اونا ارتباط دارن.

میتونید در این صفحه اطلاعات بهتر و کامل تری درباره معانی و تفاوت های این دو لغت بخونید.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟