Menu
نویسنده مطلب : علی فکور

مطلب مورد بحث:

چالش نوشتن: در مورد خوبی‌ها و بدی‌های کلمات زائد


شبکه های اجتماعی مثل «فَن» می ماند.‌ ( استعاره‌ی فَن)
من برای توضیح ساده‌ئ کار کرد شبکه های اجتماعی از «استعاره فَن» استفاده می کنم. نشر محتوای ارزش آفرین و جامع مثل فَن می ماند که به برق ثابت وصل بوده و باد خٌنَک ایجاد میکند. اگر ما در شبکه های اجتماعی، وبلاگ‌ها و وبسایت خود محتوا بهتر و مطابق سلیقه مشتری نشر نکنیم. مخاطب بعداز چند مدت دلسرد شده و صفحه ما را ترک می کند. حالا اگر به همان استعاره اول خود برگردیم. فَن که نیاز به ۱۲۰ ولت برق داره، نباید به برق ۲۸۰ ولت وصل شود، همچنان که فَن که نیاز به ۲۸۰ ولت برق داره، نباید به برق ۱۲۰ ولت وصل شود. پس، در هر دو صورت فَن کارکرد درست ندارد.
این مطلب در نشر محتوا در شبکه های اجتماعی هم صدق می کند. محتوای که در صفحات خود به اشتراک مگذاریم باید جامع، ارزش آفرین و مطابق سلیقه مشتری و مخاطبان باشد.
بسیاری از کاربران، فعالیت در شبکه های اجتماعی را مانند “کمپین” فکر میکنند، به این باور اند فقط کافی است که برای مدت محدودی فعالیت داشته باشیم و زمانی که به یک نقطه قابل رضایت رسیدیم، فعالیت مانرا متوقف کنیم.
به نظر من، این اصلاً تصمیمی خوبی نیست! ؛) زمانی که فعالیت ما کاهش بیابد، مخاطبان و مشتریان ما وبلاک و صفحه‌ئ ما را ترک خواهند نمود. ودر اینجا برعکس، بهر اندازه‌ی که برند ما مطرح و شناخته میشود باید به همان اندازه زیاد تر تلاش کنیم تا مخاطبان خود مانرا افزایش یا حد اقل ثابت نگهداریم. و دیگر اینکه ما چی نوع محتوایئ را نشر کنیم. آیا مخاطبان ما از هوائی(استعاره فن) خنک، مفید و ملایم و یا پُر سر صدا و مزاهم لذت می برد یا نه؟
آیا ما استاندارد های لازم برای اشتراک گذاری و نشر یک محتوا در شبکه های اجتماعی را در نظر می گریم یا نه؟
آیا هیچ فرقی در مطالب که در صفحه های تجاری خود به اشتراک میگذاریم با مطالب که در صفحه های شخصی خود به اشتراک می گذاریم دیده میشود یا نه؟
روزانه سه ملیون بلاگ در انترنیت منتشر میشود. محتوای ما چقدر باید جامع و تاثیر گذار باشد که در بین این سه ملیون بلاگ خود را برجسته نشان دهد؟
یکی از دلایل که ما را کسی در شبکه های اجتماعی و وبلاک دنبال نمیکند همین موجودیت محتوا بی ارزش هست.
مثلاً در انستاگرام، برای اینکه محتوا ما از جنس سلیقه مخاطب باشد، حداقل در نشر محتوا ساختار ذیل را در نظر بگیریم.
$ عکاسی: مهم ترین چیز در نشر پست های انستاگرامی، انتخاب عکس درست و نفس گیر است. عکس باید طوری ویرایش و انتخاب شود که دارای جذابیت خاص باشد و مخاطب با دیدن آن حیرت زده شود. چون هر عکس که ما نشر می کنیم در برابر ملیون ها عکس دیگر رقابت می کند.
$ پاراگراف اول متن: خیلی ها توصیه می کنند که در انستاگرام باید متن کوتاه بینویسید.(همیشه این قسمی نیست!) فرض کنید من یک شرکت تولیدی پنجره دارم. کدام یکی از متن ها ذیل برای مشتری مفید و جذاب است. یک عنوان که نوشته شده است. “یکی از روزهای زیباه دیگر “و یا یک عنوان دیگر که می گوید، “تفاوت بین پنجره دو جداره و سه جداره اینست که پنجره‌ئ دوجداره …” و بعد مشتری با دیدن این صحنه فرار میکند ؛) در واقع ما برای آنها درس می دهیم!
$ ارزش افرینی: برای مشتری های مان چیزی ارزشمندی را بیاموزیم. فرض کنید من خودم یک شرکت تولیدی پنجره دارم ؛) من حداقل باید یک وبلاکی برای شرکت ام داشته باشم که مطالبی را در مورد چگونگی نصب پنجره های دوجداره و چند جداره در آن اضافه کنم، و لینک این مطب را در صفحه انستاگرام خود در ادامه متن ضمیمه کنم. اگر مشتری نیازی به نحو نصب پنجره داشته باشد میتواند از آن لینک استفاده کند. و در نهایت، هشتک گذاری نیز در کنار موارد ذکر شده از اهمیت خاص برخوردار است. برای اینکه صفحه‌ئ ما برای یک عده افراد قابل دید باشد باید از هشتک استفاده کنیم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟