Menu
نویسنده مطلب : محمد

مطلب مورد بحث:

اشتباهات کسب و کارها در شبکه های اجتماعی (2)


همیشه فکر می‌کنم توجه به ذی‌نفع یا مشتری یا مخاطب، چه در فضای فیزیکی (واقعی) چه در فضای دیجیتال آنلاین، می‌تونه اثربخش باشه. و البته مطالبی که در این درس‌ها گفته می‌شه می‌تونه این توجه را کارآمد هم بکنه.

خوب، ممکنه بپرسید منظورت از توجه چیه. در جواب می‌تونم یک نمونه زنده رو در همین سایت متمم براتون نشون بدم. اگه کمی در بخش‌ها و درس‌های مختلف متمم با دقت و کنجکاوی تأمل کنید می‌بینید که محتوا به صورت هوشمندانه با توجه به وضعیت و نیاز مشتری یا ذی‌نفع یا مخاطب که ما باشیم عرضه می‌شه. البته این موضوع چیز پنهانی نیست. چون سایت متمم در خیلی جاها مستقیم و غیرمستقیم به اون اشاره کرده. این توجه خاص به هر مخاطب به شکل اختصاصی بدون تأکید ویژه بر کمیّت (چون بعد، خواه ناخواه کمیت به دست خواهد آمد) سبب می‌شه اولاً ما اطلاعات و خدمات خوب رو در زمان و جای مناسب دریافت کنیم و ثانیاً احساس خوب و اطمینان‌بخشی به ما دست می‌ده. این توجه سبب اقناع مخاطب و غنای احساس او می‌شه. به این ترتیب، اگه کمی هوشیار باشیم، می‌فهمیم که سایت متمم با ایجاد موتور تحلیل محتوا و دیگر ابزارها هدف‌ اصلی‌شو این قرار داده که به نیازهای مخاطب (مشتری) توجه کنه و همیشه در همه بخش‌ها همراهش باشه و بهش اطلاعات و خدمات بده.

حالا با توجه به نکته‌ای که در بالا آوردم میشه به این نتیجه بسیار مهم رسید که در فضاهای مجازی (دیجیتال) اگه رویکردمون مشتری‌مداری باشه و به همراه اون ابزارهای مناسب (فناوری‌های نرم‌افزارانه و سخت‌افزارانه) رو هم به کار ببریم می‌تونیم در شبکه‌های اجتماعی‌ای نظیر اینستاگرام به نتایجی مهمی برسیم (اثربخشی و کارایی). نکته‌هایی که در این درس‌ها گفته می‌شه البته از نظر تکنیکی مهمه. اما من فکر می‌کنم همه این‌ها باید در خدمت اون هدف بزرگ باشه که خلاصه‌اش می‌شه نوشته کوتاه پایین:

توجه به مشتری (مخاطب) با ارائه خدمات کیفی مناسب (اطلاعات و خدمات).