Menu
نویسنده مطلب : مهرزاد خسروی

مطلب مورد بحث:

خریدن یا ساختن؟ | مقدمه‌ای بر تعریف برون‌سپاری


با سلام

۱- در زندگی شخصی یکی از سوالاتی که خریدن یا اجاره در آن برای من در آن مطرح است حمل و نقل می‌باشد. من می‌توانم هم یک خودرو خریداری کرده و با آن حمل و نقل کنم یا اینکه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایم. همواره موقع فکر کردن به چنین سوالی مطالب مختلفی برایم ایجاد می‌شود از جمله:

الف: با توجه به اینکه محل کار من در مرکز شهر تهران (خیابان طالقانی) است با توجه به ترافیک و طرح ترافیک چقدر خرید یک وسیله نقلیه به من در رفت و آمد به محل کار کمک خواهد کرد.

ب: پولی که بابت خرید خودرو پرداخت میکنم آیا یک هزینه است یا سرمایه گذاری؟

پ: در صورت در نظر گرفتن اتومبیل برای رفت و آمد به محل کار چقدر این وسیله برای تردد جهت سایر مقاصد مفید خواهد بود؟

ت: هزینه های نگهداری به علاوه هزینه پول صرف شده جهت خرید ماشین در مقایسه هزینه نخریدن آن چه اندازه است؟

شاید به همین دلیل است که همچنان تصمیم به خریدن اتوموبیل شخصی نکرده ام!

۲- در شرکتی که من در آن مشغول به کار هستم فعالیت اصلی و تخصصی که سال ها در آن تجربه بدست آمده است ریخته‌گری می‌باشد. با این وجود جهت تکمیل محصولات و عرضه آن‌ها در بازار نیازمند اضافه کردن لوازم غیر ریخته‌گری شده به تولیدات نیز هستیم. از طرفی خود قطعات ریخته شده نیز شاید بتوان گفت به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم می‌شوند که معمولا سود شرکت در تولید محصولات بزرگ‌تر با دردسر کمتر می‌باشد (در شرکت‌های ریخته‌گری وزن تولیدات در سودآوری نقش بسزایی دارد). به همین دلیل معولا قطعات بزرگتر محصولات توسط خود شرکت تولید و ماشین‌کاری می‌شود و لوازم کوچکتر و غیر ریخته‌گری توسط پیمانکار. در نهایت نیز با توجه به فضا و امکانات مناسب موجود مونتاژ آخر نیز توسط خود شرکت ما صورت می‌پذیرد. به نظر می‌رسد با توجه به حساسیت بالای تولید قطعات بزرگتر و نیاز به تمرکز بر فرآیند و کاهش ضایعات آن در حال حاضر تصمیم اتخاذ شده توانسته به حرکت شرکت در راستای اهدافش کمک کند.

با تشکر