Menu
نویسنده مطلب : سعید رمضانی

مطلب مورد بحث:

نکته‌ای پیش از قضاوت کردن در مورد دیگران


واضحه که هیچ کس نمی‌تونه بگه واقعیت خودش چی هست. چون «واقعیت» کلمه‌ی بسیار مبهمیه.

اما، به نظرم میشه گفت آدم‌ها تا وقتی با ویژگی مشخصی از خودشون مشکل دارند و نفی یا توجیهش می‌کنند و راحت نیستند با قبول این که اون ویژگی رو دارند، در مورد بقیه هم حرفی که می‌زنند تورش خواهد داشت.

 

طبیعیه که بعضی از آدم‌ها نسبت به بعضی دیگر در برقراری ارتباط اجتماعی، متقاعد کردن، اندازه‌ی بینی و قد، فریبندگی، جذابیت، میزان گیرایی، حافظه بصری، قدرت تکلم به صورت پایه ضعیف‌تر باشند. دنیا و شرایط و کائنات و هر چه که در دستشون نبوده باعث شده که در طیف ارزیابی این موارد،  در نقطه‌ی عقب‌تری از بقیه باشند.

اگر این رو قبول نکنیم، وقتی در مورد دیگران صحبت میکنیم اثر توجیهات و توضیحاتی که بارها و به شکل‌های متنوع دادیم که «نه ما عقب نیستیم» اثرش در ذهنمون خواهد بود.

 

منِ سعید رمضانی به شخصه باید قبول کنم از نظر سایز بینی، سلامتی دندان‌ها و سینوزیت و سردرد و درک احساسات دیگران و ایجاد ارتباط با گروهی از انسان‌ها، عقب‌تر از بقیه‌ی متوسط جامعه هستم.

درسته که با توجه به اولویت می‌تونم وقت بزارم و مهارت‌هام رو افزایش بدم، اما چون احتمالا برای زندگیم اولویت‌های بالاتری  به تناوب  انتخاب کنم، در بعضی از این‌ها هنوز عقب‌تر خواهم بود و در همین وضعیت هم خواهم مرد. با یک بینی بزرگ (:

 

البته تو این چند خط تمرکز من رو بخشی از ویژگی‌ها بود که کمتر دست من بوده. در حالیکه اشتباهات من در زندگی و انتخاب‌های آگاهانه‌ی درستم هم باعث میشه در بعضی چیزها بهتر بشم و در بعضی موارد به شدت عقب‌تر از بقیه باشم.

به شخصه راحتم با این موضوع. اگر غمش رو هم بخورم، می‌دونم که آگاهانه‌س. و هر موقع روش بهتری رو پیدا کنم اون رو عمل خواهم کرد.

چه بسیار آدم‌هایی که آگاهانه رفتند باشگاه و از مطالعه‌شون زدند، چه بسیار که از باشگاه زدند و به مطالعه رسیدند و چه بسیار که از هر دو زدند و نشستند سریال نگاه کردند یا به فعالیت تخصصی مورد علاقه‌شون رسیدند و الخ.

 

چه بسیار آدم‌ها که آگاهانه الف رو انتخاب کردند و از ب و پ و ج آگاهانه گذشتند. غم  ب و پ و ج رو هم خوردند، ولی راضی بودن از زندگی. چون خودشون خواستند.

مخصوصا اون جایی که از تمایلات پایه‌ای انسان‌ این روزها می‌گذرند.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟