Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

برنده واقعی گیمیفیکیشن کیست؟


۱- طی درس خواندن برای آزمون ها، لیست خیلی دقیقی از دروسی که باید بخوانم آماده می کنم و تیک زدن آن ها و جلو رفتن، حس خوبی به من می دهد. احساس اینکه دارم به یک هدف نزدیک می شوم. به خاطر همین با شور بیشتری درس هایم را می خوانم.

برای ترک یکی از عادت هایم نیز جدول روزانه ای درست کرده ام و برای خودم هدف گذاری می کنم که هر دفعه، باید چند روز پشت سر هم این کار را انجام ندهم (مثلا اول ۳ روز بعد ۵ روز و همینطور بیشتر می شود) و آن را در جدول علامت گذاری می کنم و هدفم را نیز در جدول با دایره مشخص می کنم، نزدیک شدن به هدف، احساس خوبی است.

۲- در کسب و کارم خودم (که شبکه های اجتماعی و سایت های خبری است) به وفور می توان گیمیفیکیشن یافت اما دوست دارم درباره گیمیفیکیشن های متمم بنویسم.

از اولین باری که در متمم عضو می شویم، برای ما هدف گذاری می کنند: ۲۰ امتیاز آموزنده تا اولین باکس اطلاعات (آخرین افرادی که ما امتیاز داده اند) مشخص شود. سپس نوبت به امتیازهای بیشتر (۱۵۰-۳۰۰) می رسد که با دستیابی به هر کدام از این ها، ما فیچرهایی را به دست می آوریم که گرچه شاید بسیار بی استفاده باشند اما صرف این هدف، ما را چند هفته و ماهی درگیر متمم می کند و باعث می شود هر روز، تلاش کنیم که کامنت باکیفیت بگذاریم و آموخته های مان را Share کنیم (تمامی آن ها در لیست Access قرار می گیرند). البته دیگر گیمیفیکیشن متمم برای Access، دسترسی به دروس پیشرفته محسوب می شود که بسته به عملکردمان در پروژه نهایی دروس است.

متمم از Power هم استفاده می کند که همان ارزیابی دروس است. افرادی که به عنوان ارزیاب دروس انتخاب می شوند قدرتی بیشتر از دیگران دارند.

در نهایت، دنیای سبز پرماجرای ما، از Status هم برای فعال کردن ذهن ما استفاده می کند. مثال های آن زیاد هستند. خود متمم، امتیازهای آموزنده را «اعتبار» تعریف می کند. سعی دارد لیست برترین های هر درس را آماده کند و افراد فعال روزهای اخیر را نیز معرفی می کند. متمم همچنین در کنار نام افراد، اینکه حامی متمم هستند یا نه، چند روز است در متمم هستند و ارزیاب چند درس می باشند را نمایش می دهد که خود، نوعی استفاده از انگیزاننده Status است.