Menu
نویسنده مطلب : الهام شامرادی

مطلب مورد بحث:

عادتهای زندگی: آیا نه گفتن را بلدید؟ به ما هم بگویید چگونه نه می‌گویید!


– چه می‌کنید که هزینه‌های نه گفتن برای شما کاهش پیدا کند، اما هزینه‌های نه نگفتن را هم پرداخت نکنید.

به نظرم اینقدر هزینه های «نه نگفتن» زیاد است که به هزینه های نه گفتن می ارزد. به همین دلیل سعی می کنم در لحظه جلوی احساسات و هیجان هایم را بگیرم و فکر کنم آخر ماجرا به کجا می رسد و چه منفعت یا منافع دوطرفه ای در ماجرا هست. (البته در مورد خانواده این استثنا را قائل هستم که گاهی نه گفتن، حتی به درخواستهای نابجایشان بیشتر هزینه دارد.)

– سنگین‌ترین و پرهزینه‌ترین پاسخ‌های منفی که نداده‌اید، چه بوده است؟

در جوانی در روابط عاطفی بسیار دست به عصا بودم و مترسیدم از دل شکستن و جواب منفی و قاطع نمی دادم. همچنین در ابتدای دوره کاری، وظایف بیش از حد توانم را متقبل می شدم که بدون حاصل و دستمزد بود.

– اگر امروز بخواهید تجربه‌های خود را در هنر نه گفتن برای دوست جوانی که هنوز فضای اجتماعی را چندان تجربه نکرده توضیح دهید، چه می‌گویید؟

ابتدا او را تشویق می کنم که مباحث عزت نفس در متمم را مطالعه کند. و سپس به سراغ مباحث تحلیل رفتار متقابل رفته و رفتار بالغانه را پیشه خود کند، سوما در مورد فرهنگ سایر کشورهای خصوصا کشورهای اسکاندیناوی تحقیق کند.

– اگر جوان‌تر هستید، برای نه گفتن به بزرگ‌ترها، چه اصول و روش‌هایی را به کار می‌برید؟

بسیار برایم سخت است. خصوصا اینکه از کودکی احترام به بزرگترها جزو اصول تربیتی مان بوده است. اما در بسیاری موارد امروز بهتر و صادقانه تر از گذشته عمل می کنم و با حفظ احترام فاصله خودم را از درخواستشان مطرح می کنم. اما هنوز هم سخت ترین کار دنیا برایم نه گفتن به مادرم است. فکر می کنم ایشان تنها استثنای زندگی ام هستند. هر چند خوشبختانه نسبت به ۲۰ سال قبل بسیار پیشرفت کرده ام.

– چه ملاحظاتی باعث می‌شود که به سادگی نتوانید نه بگویید؟

فکر میکنم دلیل اول زمینه تربیتی و آموزشی اشتباه بر مبنای احترام به دیگران و دیگران را مقدم بر خود دانستن است. در مرحله بعدی سندرم مهرطلبی، منجر به اشتباهات و وقت طلف کردن می شود. و سوم کمبود عزت نفس و اعتماد نبفس.

– خودتان را در کجای طیف می‌بینید؟ کسانی که به سادگی نه می‌گویند یا کسانی که بخش زیادی از زندگی‌شان به خاطر نه‌هایی که نگفته‌اند، تلف شده است!

خوشبختانه من در از اواسط دهه بیست به بعد قدم قدم در مسیر رفع این مشکل گام برداشتم و هنوز هم در مسیر هستم. اما به طور کامل این مهارت را کسب نکرده ام. امیدوارم با شروع دروه مذاکره به این مهارت مسلح شوم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟