Menu
نویسنده مطلب : امیر شاهرخی

مطلب مورد بحث:

اثر مار کبرا - کاربرد تفکر سیستمی در سیاست گذاری


موضوع: افزایش تعداد و ظرفیت موسسات آموزش عالی
در سال‌های گذشته در بازه‌ای خاص و با افزایش روز افزون متقاضیان تحصیلات عالی، تصمیم بر افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و همچنین افزودن شعب دانشگاه‌های آزاد و پیام نور، مراکز علمی‌کاربردی و موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی شد.
همچنین سازمان‌ها و بخش‌های مختلف با انگیزه‌های متفاوت به سمت گرفتن حق تاسیس مراکز علمی‌کاربردی و موسسات غیرانتفاعی رفتند.
در ابتدا عضو هیئت علمی کافی برای این مراکز و موسسات وجود نداشت و بنابراین مجبور به گرفتن عضو هیئت علمی با کارشناسی ارشد می‌شدند. اما به مرور و با افزایش ظرفیت دکترای دانشگاه‌های سراسری خیلی زود ظاهرا این مشکل هم حل شد و فارغ‌التحصیلان دکترا افزایش یافتند تا جایی که دیگر حتی موسسات کوچک و با سطح علمی پایین نیز دیگر فارغ‌التحصیلان ارشد را جذب نکردند.
خیلی زود دیگر تقریبا هر کسی بالاخره در مرکز، موسسه یا دانشگاه، غیر انتفاعی یا دولتی، وارد شد.
تا مدتی ظاهرا مشکل حل شده بود و تقریبا تمام متقاضیان تحصیلات عالی به ادامه تحصیل پرداختند.
البته دو چالش اساسی تقریبا به‌کلی نادیده گرفته شد:
اول این‌که امکانات و کیفیت بسیاری از این مجموعه‌ها پایین بود و دوم این‌که به نظر می‌رسد تناسبی بین رشته‌ها و فارغ‌التحصیلان آن‌ها با نیاز بازار کار در نظر گرفته نشده بود.
عوارض بلند مدت:
اما عوارض اصلی این تصمیمات، بیشتر در سال‌های اخیر خود را نشان داده است:
۱. حجم بالای فارغ‌التحصیلان بدون در نظر گرفتن نیاز بازار کار و به علاوه عدم کیفیت آموزش در بسیاری موارد سبب افزایش تحصیل‌کرده‌های بیکار شد. به یاد داشته باشیم که بخش عمده این افراد بخاطر تحصیلات تخصصی، سطح توقع نسبتا بالایی هم در نوع کار و هم در سطح پرداخت دارند. افزودن تعریف جامعه و فرهنگ ما از کار باکلاس و کار بی‌کلاس به مورد فوق مشکل را دو چندان می‌کند.
۲. کاهش جمعیت و به تبع آن کاهش متقاضیان تحصیلات عالی در سال‌های اخیر، سبب شد که عملا بسیاری از موسسات غیر انتفاعی، مراکز علمی‌کاربردی، دانشگاه آزاد و پیام نور به خصوص در شهرهای کوچک‌تر بی مشتری بماند. نتیجه، رسیدن بسیاری از این مجموعه‌ها به مرز ضرردهی و تعطیلی آنان شد که خود منجر به بیکاری افراد بیشتری شد.
۳. حجم بالای فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترا (عمدتا از دانشگاه‌های سراسری) خود معضل دیگری شد. واضح است که بطور معمول سطح توقع این دسته از دسته اول هم بالاتر است‌.
نتیجه نهایی:
راه‌حلی که قرار بود به نیاز قشر جوان پاسخ دهد و سبب افزایش رضایت آنان و احتمالا خانواده‌هایشان شود، هر چند ظاهرا در کوتاه مدت مشکل را برطرف کرد، ولی در عمل و در درازمدت مشکلات بزرگتری ایجاد کرد که در مجموع باعث افزایش نارضایتی و توقعات بخش بزرگی از اجتماع گردید.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟