Menu
نویسنده مطلب : محمدامین نجفی

مطلب مورد بحث:

تاکتیک های مذاکره | بمباران اطلاعاتی طرف مقابل


مثال اول: روزگاری شرکتم در یک فضای تحت حمایت دولت مستقر بود. مدیری داشتیم که گه گاهی به علت حضور نامنظم ما در فضای اختصاص داده شده به شرکتم، منو بازخواست می کرد. منم همیشه در جوابش می گفتم: حضوری خدمتتون می رسم و دلایل رو توضیح می دم.

هروقت از اون مدیر درخواست جلسه می کردم برای اینکه پرستیژش رو حفظ کنه، می گفت من ۱۵ دقیقه بیشتر وقت ندارم. منم سعی می کردم حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه مسلسل وار صحبت کنم و آسمان و زمین را به هم ببافم و البته انصافا خوب هم بهم می بافتم و تقریبا فرصت اعتراض و گله به او نمی دادم. وقتی به من تذکر می داد که دیگر فرصت ادامه جلسه را نداریم به عنوان جمع بندی صحبت هام می گفتم که مسائلی که باعث ناراحتی شما شده را درک می کنم و سعی در اصلاحش دارم اما از شما هم انتظار دارم مشکلات مرا درک کنید! البته این تریک من بیش از دو سه بار کار نکرد و بعد از اون با نامه با ما مکاتبه می کرد و پاسخ و گزارشات ما هم باید مکتوب و طبق فرم های از پیش طراحی شده ارائه می شد!

مثال ۲: (این مثال هرچند مصداق مذاکره نیست اما مثالیست برای زمان خریدن با استفاده از بمباران اطلاعاتی.) زمانی در یک شرکت ساختمانی به عنوان مهندس فروش فعال بودم و باید نقشه ها رو برای مشتری می فرستادم. از اونجایی که نقشه ها کامل نبود به جای اینکه ۵۰۰ صفحه نقشه رو بصورت یک کتاب الکترونیک پی دی اف برای مشتری ارسال کنم(در اینصورت مشخص می شد کدام بخش از نقشه ها ناقص است) آنها را بر اساس سرفصل های مختلف تبدیل به حدود ۱۰۰ فایل پی دی اف مجزا می کردم و البته طوری فولدر بندی می کردم که از روی عناوین فولدر و فایل ها، بخش های ناقص به سادگی مشخص نباشد. بعد از چند روز بررسی نقشه ها توسط مشتری و تکمیل نقشه ها توسط ما در این فرصت ایجاد شده، وقتی مشتری متوجه کامل نبودن نقشه ها می شد، فایل های تکمیلی را فورا برایش ارسال می کردم و این اشتباه را سهوی و ناشی از تعداد زیاد فایل ها عنوان می کردم.

پ ن: بعضی از تمرین های متمم هم شده شبیه اعتراف های کلیسا! با این تفاوت که آنان که در کلیسا اعتراف می کنند سبک می شوند، اما در متمم تن و بدنمان می لرزد نکند یکی اعترافاتمان را بخواند و آبرویمان برود!

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟