Menu
نویسنده مطلب : سارا حق بین

مطلب مورد بحث:

یک پادکست برای زندگی بهتر، شادتر و بامعناتر


سلام به دوستان

من از مجموعه «چگونه بهترینِ خودمان را بیابیم؟»، اپیزود شماره ۴۵ : مواجهه با ترسها را انتخاب کردم.

این اپیزود به دنبال این هست که راه کار موثری را برای غلبه بر ترس های روزمره مثل ترس از ارتفاع، ترس از مرگ، ترس از صحبت کردن در جمع و … آموزش بده.

مجری برنامه با خانمی در این خصوص گفتگو می کنه که تونسته بر ترسهاش غلبه کنه.

اون میگه که من افراد زیادی را می بینم که در حالیکه هنوز با ترسشون روبرو نشدند خیلی می ترسند. خیلی از مردم از درد می ترسند و خیلی ها از مرگ و نبودن.

اما آزمایشهای مختلف روی خوکچه های هندی نشان می ده که مواجه شدن با ترس و در معرض آنها قرار گرفتن می تونه به ما کمک کنه. او پیشنهاد می کنه با قرار گرفتن در معرض ترس ها و خطر ها در دوزهای کم و در محیط امن شروع کنید و این کار را بارها و بارها انجام بدید تا ترس تان فروکش کنه و بعد دوز را بیشتر و چالش را بزرگتر کنید.

ماجرای ترس خودش از ارتفاع را تعریف می کنه. برای غلبه بر اون به پارکی با یک برج بلند که بالکن زیبایی داره میره البته کسی هم همراهش هست و زمانی که از پله ها بالا میره به این فکر می کنه این برج بخاطر داشتن پنجره ایمن هست. وقتی به بالای برج میرسه به خودش میگه که چون برج سقف داره پس ایمن هست و قدم قدم و با نفس کشیدن های آرام به سمت بالکن برج میره و از پنجره های بزرگ بیرون را تماشا می کنه. اینقدر اینکار را تکرار میکنه تا اینکه الان به تنهایی می تونه به بالکن برج بره و نترسه. اینکار باعث افزایش اعتماد به نفسش میشه و بعد از آن زمانیکه احساس ترس از چیزی را داره در ذهنش مرور میکنه که این یک ترس واقعی نیست.

یک روایت دیگری را هم تعریف می کنه از ترسیدنش از مرگ و جسد. میگه زمانیکه حتی جسد یک حیوان را می دیدم می ترسیدم و جیغ می زدم تا اینکه در کنیسه متوجه شدم انجمن دفن وجود داره و رفتم عضو انجمن شدم البته این منوط به همکاری با آنها بود نه فقط تماشا کردن.

اولین لحظه ای که وارد اتاق شدم می خواستم غش کنم اما ناگهان تقدس اتاق من را آرام کرد و ترسم کم کم از بین رفت.

البته این موضوع ترس ممکن هست لازم باشه ماهها و سالها روش کار بشه.

دو مورد از این روش مواجهه با ترس یاد گرفته:

۱- بابت زندگی روزمره اش عمیقاً قدردان باشه (کاری که قبلاً انجام نمی داده)

۲- در امروز زندگی کنه و مهمترین چیزی را که می تونه برای امروز بسازه و مهیا کنه. (چون از اتفاقات فردا باخبر نیست. )

در پایان توصیه می کنه همیشه با خودتون حتی در فکر کردن و صحبت کردن مهربان و مشفق باشید و مثلاً بگید من الان می ترسم و آماده نیستم و ممکنه آسیب ببینم اما به محض اینکه آمادگی اش را پیدا کردم آن را امتحان می کنم.

نتیجه این گفتگو از زبان مجری اینکه : «ما محکوم نیستیم ترسهایمان را برای همیشه به دوش بکشیم و می توانیم با ایجاد تجربیات جدید، پاسخ هایی فراتر از قبل به ترسهایمان بدهیم. »

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟