Menu
نویسنده مطلب : محسن نوری

مطلب مورد بحث:

نظم شخصی و فعالیت در زمانهای خاکستری


من یه همکار دارم که خیلی با هم صحبت میکنیم. گاهی این صحبت‌ها مربوط به اهداف و راهبردها و امور اجرایی شرکت هست و گاهی در میان صحبت‌های جدی با هم شوخی میکنیم و خاطرات میگیم.

نکته ای که هست اینه که وقتی ما دو تا در دفتر کنار هم باشم (که در دو هفته اخیر به خاطر پروژه جدیدمون معمولا با هم هستیم) اکثر اوقات در زمان خاکستری هستیم. هر موردی که به ذهنمون میرسه رو همون موقع میگیم و تصمیم گیری میکنیم! تقریبا از ابتدای این مدت زمانی که این پروژه شروع شده همیشه نگران زمانی که داریم به خاطر این خاکستری بودن از دست میدیم بودم تا امروز که بنا به دو تا دلیل کاملا تصادفی نتونستم روی پروژه کار کنم و ترجیح دادم زمانم رو به متمم اختصاص بدم. و فکر میکنم تو این درس تونستم راه حل اون نگرانی‌ای که داشتم رو پیدا کنم.

داشتم فکر میکردم شاید بهترین روش برای زمانبندی بین زمان سیاه و سفید وجود داشته باشه نرم‌افزارهای ساعت گوجه ای (پومودور) باشه. اما چند سوال ذهنم رو مشغول کرده که اگه کمکم کنید لطف بزرگی کردید.

– پومودور ۲۵ دقیقه زمان سیاه و ۵ دقیقه زمان سفید کوتاه و یا ۱۵ دقیقه زمان سفید بلند رو پیشنهاد میکنه. تو متن این درس بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه زمان سیاه پیشنهاد شده. به طور میانگین و یا برای ابتدای کار فکر میکنید چه مقدار زمان سیاه برای خودمون در نظر بگیریم بهتره؟ همون ۴۵ دقیقه مناسبه؟

– زمان سفید متناسب اون زمان سیاه برای شروع چقدر بهتره باشه؟ (اون پنج دقیقه پومودور متناسبه؟ یا بهتره متناسب همون زمان سیاه باشه مثلا  ۴۵ دقیقه سیاه و ۴۵ دقیقه سفید)

– امروز که داشتم این کار رو تمرین میکردم بعد از تموم شدن زمان سیاه پیش خودم گفتم خوب الان تو زمان سفید چیکار باید کنم؟ چند تا مثال اگه از استفاده از نحوه استفاده از زمان سفید بزنید ممنون میشم.

– آیا باید تمام زمانمون رو به سیاه و سفید تبدیل کنیم؟ اگه شما چنین تجربه‌ای دارید ممنون میشم بگید همکاران مجموعه چطور با هم هماهنگ  میکنید که در زمان‌های سیاه سوالات و مسائل و مشورت‌هایی که نیاز به همکاری سایر همکاران هست مطرح نشه و از طرف دیگه فراموش هم نشه.

«تمرین رو در یک کامنت جداگانه مینویسم»