Menu
نویسنده مطلب : محمود قاسمیان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


مقدمه:
به نظر من شغلهایی از خانواده مشاور مالی شخصی Personal Financial Advisor یا سرمایه گذار سهام شخصی Borker می تواند گزینه خوبی برای ایجاد ارزش در جامعه کنونی ما باشد.
در حال حاضر در کشور، هرکس بنا به تفکرات و شناخت خود که عمدتا با افق زمانی کوتاه مدت و بنا به شرایط لحظه ای بازار است اقدام به سرمایه گذاری در یک حوزه می نماید که بی شک روش درست و اصولی سرمایه گذاری (Capital Investment) نیست و ما می دانیم که سرمایه گذاری باید از طرق درست و از طریق افرادی با توانایی لازم و دانش کافی از شرایط اقتصادی بلند مدت انجام شود.
۱- کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
دقت بفرمایید که شغل مورد نظر بدین صورت است که فرد با سرمایه خود (سرمایه خرد یا کلان) به شرکت مشاوره سرمایه گذاری مراجعه نموده و با دادن وکالت حقوقی به مشاور مالی، اجازه دسترسی به حساب بانکی اش را تحت شرایطی خاص (که در ادامه به آن می پردازیم) میدهد. این شرایط باید به گونه ای باشد که مشاور مالی نتواند اقدام به برداشت و استفاده شخصی از پول کند و تنها اجازه انتقال وجه به منظور سرمایه گذاری در بازارهای بورس مستقلات و غیره را داشته باشد که این امر بر بستر نرم افزاری و سیستم هماهنگ بانک و بازار سرمایه انجام می شود. سپس در بازه های مشخص زمانی بانک اقدام به جمع آوری سود یا پرداخت زیان حاصل از این سرمایه گذاری از اصل پول می نماید. در واقع بانک همچنان به عنوان حافظ پول افراد نقش خود را انجام میدهد و مالکیت فرد بر پول خود حفظ می شود. اینجاست که مشاور مالی شخصی بنا به ترندهای بازار سرمایه در زمینه های مختلف اقدام به سرمایه گذاری یا بهتر است بگوییم خرید سهام شرکت های گوناگون می کند. مبالغ زیادی که از جمع شدن خرده سرمایه های فردی به دست آمده در کانال اقتصادی درست قرار می گیرد و از طریق این مشاوران مالی در صنایع گوناگون سرمایه گذاری می شود. بدین صورت است که با شرایط فعلی اقتصادی که امکان تزریق بیرونی (ارز حاصل از فروش نفت) وجود ندارد، سرمایه های داخلی موجب چرخیدن چرخ صنایع (اعم از کالا یا خدمات) خواهد شد.
نکته انتهایی اینکه این فعالیت بستری است (واسطه گری) بین سرمایه های متوسط و اندک مردم و صنایعی که نیاز به سرمایه گذاری دارند. این مشاوران مالی تنها به توصیه برای خرید یا فروش و دریافت کمیسیون نمی پردازند بلکه حق الزحمه آنها درصدی از سود حاصل از این روند است و از طرف دیگر آنها (در صورت زیان) بخشی از زیان را نیز بر عهده دارند. اینجاست که تفاوت معنادار این گونه سرمایه گذاری مشخص می شود.
۲-  بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
این کسب و کار موجب می شود که افراد به جای سوار شدن بر موج گرانی یک محصول یا تفکرات کوتاه مدت و لحظه ای، به سودآوری بلند مدت بیاندیشند و سرمایه های موجود در اختیار واحدهای تولیدی یا خدماتی جامعه قرار بگیرد که در بلندمدت ایجاد ارزش واقعی می نمایند.
این شغل در کشور سوئیس با شکل های گوناگون بسیار رایج است و اشخاص از کشورهای مختلف برای سرمایه گذاری به این دسته از مشاوران مالی (با بستری متفاوت از آنچه در اینجا پیشنهاد شده) مراجعه می کنند. مشاور سرمایه گذاری را در نظر بگیرید که ۱۷۰ سال است خود و همکارانش در این زمینه ارائه خدمات می کنند و اعتبار بسیار زیادی در طی این سالیان کسب کرده اند. این اشخاص برای سودی کوتاه مدت اعتبار بسیار زیاد خود را از بین نمی برند تا به خرید دلار و سکه بپردازند!!! همین صنعت موجب جمع آوری سرمایه های سرگردان و قرار دادن آن در کانال درست می شود که به تقویت سایر صنایع کمک به سزایی خواهد کرد.
جمع بندی: مشاور مالی شخصی با جمع آوری سرمایه های افراد و سوق دادن آن به سمت تولید کالا و خدمات در کشور نیاز صنایع گوناگون را به سرمایه گذاری تامین کرده و در کنار آن از سود حاصله به نفع خود و مشتریانش بهره بردای می کند (ذی نفعان دامنه بسیار وسیعی از آورندگان و دریافت کنندگان سرمایه خواهد بود)
۳- این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
با نگاه فرآیند گرا می توان آن را بخشی از صنعت بانک یا بورس طبقه بندی کرد ولی با توجه به نیازی که برطرف می کند در دسته سرمایه گذاری طبقه بندی می شود، با کمی چاشنی طنز فرد می تواند سکه و دلار بخرد یا به مشاور سرمایه گذاری فردی مراجعه کند!)
۴- بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
در شرایطی فعلی که تمامی افراد با نگرانی به سرمایه های خود (هر چند اندک باشد)نگاه می کنند بازار هدف می تواند تمامی اشخاصی که قصد سرمایه گذاری دارند، باشد.
بازار بالقوه بدون اغراق بیش از صد درصد کسانی است که سرمایه ای در دست دارند که می خواهند آن را در جایی مطمئن سرایه گذاری کنند (۳۰ تا ۴۰ درصد بیش از این جمعیت نیز خواهان این خدمات هستند اما پول کافی ندارند!)
بازار آماده: تمام کسانی که با خرید طلا، سکه، دلار، خودرو یا هر چیز دیگری سرمایه گذاری کرده اند یا می خواهند سرمایه گذاری کنند.
۵- بازار این فعالیت را – بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم – تحلیل کنید یا حدس بزنید.
میزان ضرورت: برای درک ضرورت می توان به حجوم سرمایه های سرگردان به سمت بازارهای مختلف در ماه های اخیر دقت کرد. نبود یک محل امن برای سرمایه های مردم و ضرورت ایجاد بستری امن برای این امر کاملا قابل لمس و مشاهده است.
اندازه بازار: برای داشتن یک مقدار کمی می توان به فروخته شدن چند ده هزار خودرو ثبت نامی در چند دقیقه یا سرنوشت مشابه برای سکه های فروخته شده توسط بانک مرکزی اشاره کرد. در این زمینه اندازه بازار را کسری از سرمایه های سرگردان در دست مردم که تخمین آن توسط فعالان اقتصادی انجام می شود، است.
محدوده قیمت قابل عرضه: بی شک رنج و دامنه سرمایه گذاری در کشور به شکل باور نکردنی وسیع است و می تواند از چند میلیون تومان تا میلیاردها توامن برآورد شود اما برای این خدمت خاص می توان سگمنتی از بازار را با اندازه ۵۰ میلیون تا چند میلیارد تومان در نظر گرفت.
هزینه جذب مشتری یا ایجاد مشتری جدید: از آنجایی که کمتر به این دسته از خدمات پرداخته شده است بیشتر کار از نوع خلق مشتری جدید است که نیاز به بسترسازی و صرف هزینه بسیار زیاد دارد (قطعا کمتر کسی بدون شناخت کامل و اطمینان خاطر میلیون ها تومان پول را در اختیاز شما می گذارد) اما دو نکته می تواند هزینه خلق مشتری را به صورت فاحش کاهش دهد: اولا وجود بستر بین بانک و بورس که موجب شود مشاور سرمایه گذاری نتواند خودش دخل و تصرفی در پول کند و همچنان سرمایه گذاری توسط بانک انجام شود اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه گذار می دهد. دوما داشتن نمایندگی یک شرکت سرمایه گذاری بین المللی با داشتن سابقه و اعتبار طولانی موجب اطمینان بیشتر سرمایه گذاران می شود.
هزینه رساندن محصول به دست مشتریان: در این حوزه تعریف نمی شود. (سیستم بانکی تمامی انتقالات پول، سود و غیره را انجام میدهد)
میزان منحصر به فرد بودن محصول: این سبک خدمات (مخصوصا با فرآیند ذکر شده در این مثال برای واسطه بودن بانک) کاملا در کشور منحصر به فرد و بدون رقیب هستند اما صنایع مشابه برای سرمایه گذاری وجود دارد.
سرعت عرضه محصول به بازار:  هماهنگی های قانونی و ایجاد بستر بین بانک و بازار سرمایه بی شک نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی است. اما بانکها که در این روزها در حال از دست دادن سرمایه های خود هستند قطعا مشتاق به ایجاد بستر لازم در این زمینه و همکاری با مشاوران شخصی سرمایه گذاری هستند.
نیاز به سرمایه گذاری اولیه: علاوه بر دفتر کار، چند کامپیوتر و وسایل اداری سرمایه گذاری اولیه اصلی در حوزه ایجاد بستر نرم افزاری امن و مطمئن برای انجام تراکنش ها و نیز حفظ اطلاعات شخصی افراد است.
پتانسیل عرضه محصولات وابسته: شاید بتوان گفت خدمات مورد نظر ما به نوعی محصول وابسته صنعت بانکداری و صنعت بورس است که موجب می شود اشخاص بیشتری پول خود را به بانک بیاورند و به جای دریافت درصد مشخصی سود روز یا ماه شمار، به دریافت سود حاصل از سرمایه گذاری خود بپردازند.
مدت زمان زنده ماندن یا طول عمر محصول: به معنای واقعی کلمه طول عمری برای این نوع از خدمات نمی توان در نظر گرفت. سرمایه گذاری و حفظ و ازدیاد سرمایه از اولین اقدامات بشر است که در آِنده نیز با مکانیزم ای مختلف ادامه خواهد داشت و این نوع خدمات نیز در آینده بلند مدت (۵۰ سال و بیشتر) می تواند ادامه داشته باشد.
 
۶- به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
به نظرم بزرگترین خطری که این محصول را تهدید می کند رو آوردن مردم به دلالانی است که با وعده سودهای بسیار زیاد در کوتاه مدت را میدهند. متاسفانه بنا به تجربه مشترک همه ما، عدم وجود تفکر سیستمی در جامعه ما و نیز اتکای اشخاص به افق زمانی و محدوه اثر بسیار محدود موجب ویرانی بسیاری از ایده های بسیار خوب و سوق داده شدن آنها به فعالیت های مخرب (در این زمینه دلالی و سوداگری) می شوند. پس از ارائه این محصول بی شک عده ای با فرم و شکل مشابه اما با وعده و وعید سودهای کلان اقدام به سوق دادن مجدد سرمایه ها به بازارهای کاذب می کنند.