Menu
نویسنده مطلب : مهدی پورعلیا

مطلب مورد بحث:

محتوای همیشه سبز یا محتوای سبز چیست؟


طنزپردازان به این دلیل که از سیاست‌های حکومت‌ها، مشکلات اجتماعی، کاستی‌های جامعه و … به زبان شیرین و لحن شوخی برای ارائه کار خودشان استفاده می‌کنند می‌توانند در دسته تولیدکننده‌های محتوای غیر سبز باشند.

سوژه‌های طنز عمدتا به دلیل ماهیتی که دارند، در بازه‌ زمانی مشخصی برای مردم قابل درک هستند. پس از رفع مشکل و گذر زمان، ارزش و کارکرد خودشان را از دست می‌دهند.
مثلا در حال حاضر کسی دغدغه جدی استفاده از کلاه را ندارد. چیزی که دهه‌های قبل یک عرف در جامعه محسوب می‌شده و بی‌کلاهی نشانی از بی‌ادبی بوده.
و یا مفاهیمی مثل آقازادگی و ژن خوب که این روزها سوژه تولید محتوا هستند، دهه‌های قبل قابل درک نبوده و شاید سال‌ها بعد هم دغدغه روز نباشد.

همچنین در این زمینه می‌توان استندآپ کمدی را نام برد. و یا کمدین‌هایی که در اینستاگرام، با موضوعات و اخبار داغ روز شوخی می‌کنند و طرفداران زیادی هم دارند.

البته هستند کسانی که از دل همین سوژه‌های زودگذر اجتماعی و سیاسی، محتوای همیشه سبز و ماندگار تولید کرده‌اند.

برای مثال می‌توان از شعرایی نام برد که در زمان خودشان مبارزه سیاسی و یا فعالیت اجتماعی می‌کرده‌اند اما ما پس از سال‌ها با خواندن آثارشان، همچنان می‌توانیم آن را درک کنیم، به زبان خودمان تفسیر کنیم و مصداق‌هایی برایش پیدا کنیم.