Menu
نویسنده مطلب : محسن بازیاری

مطلب مورد بحث:

نورالینک


از حدود دهه ۵۰ میلادی به تدریج لامپ های خلأ به دلیل بزرگ بودن و تولید گرمای زیاد و مهم تر از همه، بودن جایگزین مناسب تری برایشان یعنی ترانزیستور ها، تا حد خیلی زیادی در اکثر زمینه های مورد استفاده جایگزین شدند و Relevance خودشون رو از دست دادند.

مربوط به لامپ های خلأ:جالبه که هنوز لامپ های خلأ در بعضی شرایط محیطی مثل تشعشعات بالا، از ترانزیستور ها بهتر عمل میکنند. مثلاً در فضاپیماها از ترانزیستور ها نمیتوان استفاده کرد به علت تشعشعات.اگر علاقه مند هستید در این لینک توضیحات مختصری داده شده.

البته وقتی انسان کاملاً Relevance خودش رو از دست میده که کامپیوترها بتونن کارهایی که مغز انسان انجام میده رو دقیقاً انجام بدن.این که انسان Relevance خودش رو از دست میده تا حد زیادی میتونه درست باشه ولی کسایی هم مثل Miguel Nicolelis هستن که موافق این نیستن که این رویداد کاملا رخ میده چون فکر نمیکنند که زمانی کامپیوتر ها بتونن عمل مغز انسان رو دقیقاً انجام بدن.دلیلی که Miguel Nicolelis ارائه میکنه اینه که consciousness انسان نتیجه ی روابط غیر قابل پیش بینی و غیر خطی بین میلیارد ها نورون هست و به صورت الگوریتمی مثل ماشین ها عمل نمیکنه در نتیجه ماشین ها هیچ وقت نمیتونن عمل مغز انسان رو دقیقاً انجام بدن.

طرف دیگه ماجرا هم افرادی مثل Elon Musk و Ray Kurzweil هستن که نظرشون اینه که Singularity ممکنه و انسان Relevance خودش رو میتونه از دست بده.

Miguel Nicolelis هم کم دانشمندی نیست. امکان ارتباط بین دو مغز(مغز دو میمون یا دو موش) و دستور بین مغز و یک اسکلت خارجی رو برای اولین بار انجام داد.

فکر میکنم نظر این دانشمند شاید از این لحاظ میتونه در برابر نظر کسی مثل Ray Kurzweil قرار بگیره که افرادی مثل Elon Musk بیشتر طرف AI و کامپیوتری قضیه رو دیدن ولی Miguel Nicolelis طرف انسانی قضیه که میشه مغز انسان رو هم دیده و از توانایی ها و ظرفیت های مغز انسان شاید بیشتر از اونا مطلع باشه.
البته فقط نظر من هم نیست. بعد از نوشتن دیدم این بلاگ که نویسندش یه زیست شناس و برنده جایزه هست هم به kurzweil نقد داره.
http://scienceblogs.com/pharyngula/?s=kurzweil

حداقل یکی از راه حل های ارائه شده برای Irrelevant نشدن انسان ها این هست که انسان توانایی های خودش رو به وسیله پیوند فیزیکی با ماشین ها افزایش بده(augmentation)؛توانایی های مغزی و بدنی. توانایی های مغزی مثل افزایش حافظه و قدرت محاسبه و دسترسی سریع به اطلاعات و توانایی های بدنی مثل prosthetics یا اسکلت های خارجی و یکی از جالب ترین هاشون افزایش تعداد حواس انسان و عملاً ساخت حس جدید برای انسان ها هست.این سخنرانی TED از David Eagleman در مورد ساختن حواس جدید برای انسان ها هست که تقریباً همچین کاری رو انجام داده و نشون میده نتایج کارش رو.

ایده هایی مثل Transhumanism و Human Machine Symbiosis (هم زیستی انسان و ماشین) و Singularity هم که Ray Kurzweil اشاره میکنه از این جنس هستن.

منابع Technology Review, The Guardian

مصاحبه The Guardian با Ray Kurzweil

این سخنرانی هم برای من جالب بود که در Singularity Summit 2012 در مورد پیش بینی زمانی که AI میتونه تمام اعمال فکری (Intellectual) انسان رو انجام بده هست.(سمت راستش سخنرانی Ray Kurzweil رو هم میتونید ببینید)

پی نوشت:البته از دست دادن Relevance، نسبی هست. بحث سر این موضوع هست که آیا انسان کامل Relevance خودشو از دست میده یا نه؛وگرنه با پیشرفت AI در هر حال انسان Relevance خودشو تا حد زیادی از دست میده.

امیدوارم اینجا آسمون رو به ریسمون نبافته باشم ولی فکر کنم از دست دادن شغل و پرداخت روبوتکس هم که محمد رضا بهش در دو پست اشاره کرده مربوط به طبعات از دست رفتن Relevance نسبی انسان ها باشه.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟