Menu
نویسنده مطلب : محسن بازیاری

مطلب مورد بحث:

انتخاب سوال مناسب | گام اول آموزش جستجو در گوگل


در جستجوی انگلیسی، ما اصلاً نباید خودمون رو در برابر یک ماشین همه چیزدان تصور کنیم که سوالی را مینویسیم و او جواب میدهد بلکه به نظر من خودمان را باید در برابر ماشینی در نظر بگیریم که فقط کلمات کلیدی و خاص جستجوی ما را میبیند و سعی در رمزگشایی جستجوی ما میکند و حدس میزند که دنبال چه هستیم و معمولاً به ترتیب کلمات هم کاری ندارد.اگر چه معمولاً این حس به ما القا میشود که با یک آدم خیلی باهوش سر و کار داریم. بنا به تجربه من، بهتره تا حد ممکن از نوشتن حروف اضافه و علامت های نگارشی مثل علامت سوال خودداری کنیم و جستجو باید تعداد کلمات مناسبی داشته باشد، نه خیلی بلند نه خیلی کوتاه. اگر خیلی کوتاه باشد نتیجه جستجو کلی میشود و اگر خیلی بلند باشد نتیجه ها ممکن است نامربوط باشند اگر کلمات کلیدی مناسبی انتخاب نکرده باشیم.

یک نکته مهم در جستجوی انگلیسی این هست که انگلیسی یه زبان بین المللی محسوب میشه به این معنی که هر کسی از هر کشوری با هر زبانی ممکنه سایتی به زبان انگلیسی داشته باشه و وقتی ما جستجویی به زبان انگلیسی انجام میدیم قاعدتاً باید هر سایتی از هر کشوری رو برای ما بیاره ولی از وقتی که گوگل regional preference رو تأثیر میده در جستجوهای ما، یعنی این که نتایج جستجویی که میبینم وابسته هستند به کشوری که از اون جا سرچ رو انجام میدیم یا در واقع IP ما، نتایج جستجو با IP های مختلف متفاوت میشه. یعنی اگه یه سوال رو با IP کشور های مختلف در گوگل سرچ کنید نتایج جستجو ممکنه متفاوت باشند. خلاصه برای این که بتونید نتایج مختلفی که گوگل میتونه پیشنهاد بده رو ببینید، با IP کشور های دیگه میتونید سرچ رو انجام بدید.

بعضی وقت ها اگر نتیجه دلخواه جستجو به زبان فارسی یا انگلیسی یا هر زبان دیگه ای که بلدیم پیدا نشد، در بعضی موارد میتونیم با استفاده از گوگل ترنسلیت عبارت جستجو رو به زبان دیگه ای مثل یکی از زبان های شرق آسیا مثل ژاپنی و چینی یا زبان های اروپای غربی مثل اسپانیایی یا هر زبانی که به جستجوی ما میتونه مربوط باشه جستجو کنیم و نتایج گوگل برای اون زبان رو ببینیم که در اکثر موارد،نتایج، سایت هایی به اون زبان هستند. البته این کار رو برای هر جستجویی نمیشه انجام داد. بستگی به این داره که در چه حوزه ای میخوایم جستجو انجام بدیم. مثلاً در حوزه کارهایی که در سطح بین المللی غیرقانونی محسوب میشن مثل نرم افزار های به اصطلاح کرک شده، به چینی یا روسی(و البته فارسی) سرچ کردن معمولاً نتیجه بهتری میده تا انگلیسی، یعنی باید به فرهنگ کشورهایی که به اون زبان صحبت میکنند نظر داشت.

من خودم چندین بار این به این روش جستجویی رو انجام دادم که به انگلیسی تا صفحه ۱۰ یا ۱۵ هم نتیجه دلخواهم رو نداشت ولی مثلاً به زبان اسپانیایی صفحه اول به نتیجه دلخواهم رسیدم.