Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

تفکر واگرا و تفکر همگرا


در تمرین دوم این درس پرسیده شده:

“به نظر شما، در روابط عاطفی، توجه نکردن به الگوی تفکر واگرا، چه مشکلات و تبعات نامطلوبی می‌تواند به همراه داشته باشد؟”

من قبلا در کامنتی به این تمرین پاسخ داده ام. اما امروز، موضوعی رو از دوستی شنیدم، که عجیب، این سوال رو در ذهنم به وجود آورد و عجیب جوابم رو گرفتم. سوالی که توی ذهن من جرقه زد، در رابطه با حرفه ی پزشکی بود و اگه اجازه بدید، میخوام این سوال رو برای این مورد خاصی که توی ذهنم هست، به این شکل تغییر بدم:

* به نظر شما، درحرفه ی پزشکی (که این سوال البته میتونه برای هر شغلی مطرح بشه)، توجه نکردن به الگوی تفکر واگرا، چه مشکلات و تبعات نامطلوبی می‌تواند به همراه داشته باشد؟

و به دلیلی که الان میخوام خیلی خلاصه براتون تعریف کنم، همین امروز – مخصوصا – به این نتیجه رسیدم که توجه نکردن به الگوی تفکر واگرا در حرفه ی پزشکی می تواند تبعات نامطلوب و جبران ناپذیری داشته باشد.

اما… اصل ماجرا:

این دوست عزیز که به تازگی متاسفانه مادر عزیزشون رو از دست دادند و مادرشون آنقدرها هم مسن نبودند… می گفتند که ایشون به تازگی یک عمل قلب باز داشتند و برای مدتی – پس از عمل – یک نوع قرص رو که خون رو رقیق میکنه، استفاده می کردند. بعد از یکی دو هفته، دچار تب و سر درد شدید میشن و هر چه به دکترشون مراجعه میکردن، میگفتند عمل قلب خیلی خوب بوده و قلبشون هم هیچ مشکلی نداره! و همین دوست عزیز، برایم میگفت که: “اگر دکترشون، به جای اینکه فقط روی موضوع قلب تمرکز کنه و با توجه به کارکرد مناسب قلب اندامهای دیگر رو مورد بررسی قرار نده، و اگر زودتر به  موضوع مغز و احتمال گشاد شدن رگهای خونی مغز در اثر مصرف اون قرص، هم توجه کرده بود و اگر زودتر وقتی فقط هنوز سردرد شدید وجود داشت، اسکن یا ام آر آی از سر ایشون گرفته میشد و علت سردرد مشخص میشد و مصرف اون قرص قطع میشد یا هر اقدام دیگری که باید انجام میپذیرفت، انجام میشد؛ شاید میتونستن قبل از اون خونریزی مغزی شدید، جلوی این حادثه ی ناگوار رو بگیرند…”
با اینکه به این موضوع فکر میکردم که شاید واقعاً نشه با نداشتن اطلاعات دقیق و کامل و جامع، در هیچ موردی پیشداوری کرد، اما با دیدن رنج اون دوست و شنیدن اون حرفها، یاد این درس افتادم و در حالی که بغض، گلوم رو فشار میداد، آروم توی دلم گفتم: “ای کاش اون پزشک، به تفکر واگرایی بیشتر توجه کرده بود. ای کاش…