Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر بنی هاشمی

مطلب مورد بحث:

خودافشایی مدیریت شده به عنوان یک مهارت ارتباطی ارزشمند (قسمت اول)


به نام خدا

به صورت معمول، من درباره اهدافم صحبت نمی کنم. درباره برنامه ام و اینکه دارم چکار می کنم صحبت نمی کنم. اگر کسی از خاطراتش سخن نگوید و بحثش پیش نیاید من هم از خاطرات و گذشته ام چیزی نمی گویم. به ندرت از احساساتم سخن می گویم و آن ها را ابراز می کنم. گاهی از شکست هایم می گویم. درباره آرزوهایم چیزی نمی گویم. درباره افکارم کم صحبت می کنم. به طور کلی آدم خیلی کم حرفی هستم. به خاطر همین خیلی پیش می آید که دوست صمیمی ام شناخت درستی از من ندارد. حتی پیش می آید که اعضای خانواده ام هم من را درست نمی شناسند و از عالم متلاطم و پر از غوغا و پر جنب و جوش درونم بی خبرند و فقط یک انسان آرام را که انگار هیچ دغدغه ذهنی ای ندارد می بینند. این چیز خوبی نیست و بسیار به سوءتفاهم می انجامد و منجر به تنهایی و درک نشدن و یا اشتباه درک شدن می شود. منجر به این می شود که شخصیتی باشی که انگار وجود خارجی نداری و کاملا خنثی هستی و بود و نبودت فرقی نمی کند و اثرگذاری ات کاملا صفر می شود.

بیشترین میزان خودافشایی من در مورد رویدادها است.

پیش فرض ذهن من بر نگفتن است اما گاهی بنا بر تشخیص حرفی را می زنم. در ارتباط با برخی اشخاص که رابطه ام با آن ها خیلی برایم مهم است در مورد زدن یا نزدن هر حرف فکر می کنم اما در ارتباط با کسانی که خیلی با آن ها صمیمی ام و تصورم (به درست یا اشتباه) این است که هرچه بگویم رابطه ام با آن ها خراب نمی شود خیلی بی فکر حرف می زنم.

خودافشایی من در زمینه بینش هایم در فضای مجازی خیلی بیشتر از فضای حقیقی است. چون در آنجا فکر شده مطلبی می نویسم که واقعا منظورم را می رساند اما در فضای حقیقی از بازگو کردن بینش هایم گاهی ترس دارم و می ترسم که با بد بیان کردن آن ها باعث شوم دیگران اشتباه منظورم را بفهمند و برداشتی که می خواهم از من داشته باشند محقق نشود یا اینکه بدتر، به ضررم تمام شود.

گاهی برای ساختن شوخی از خودافشایی استفاده می کنم. برای زیاد نشدن سکوت هم گاهی از رویدادهای تازه زندگی ام می گویم. اما به طور کلی از خودافشایی به عنوان یک ابزار استفاده نمی کنم و فکر می کنم باید این کار را بتوانم انجام دهم و بتوانم خودم را بهتر بیان کنم.

وقتی یک نفر بیش از اندازه خودافشایی می کند و همه چیز زندگی اش را می گوید احساس می کنم ساده یا تنهاست. اما به طور کلی کسانی که خودافشایی زیادی دارند به نظرم ساده نمی نمایند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟