Menu
نویسنده مطلب : محدثه شیخ اویسی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری | چند نکته‌ درباره تکنیکهای یادگیری


در ابتدا تشکر می‌کنم برای این فایل صوتی و همه مطالب آموزنده این سایت. به منظور یادگیری بهتر به مرور آنچه از این فایل صوتی فراگرفتم می‌پردازم و همینطور کارهایی که باید در جهت بهبود مهارت یادگیری خود انجام دهم.  طبق آموخته‌های من از این درس تکنیک اول یادگیری شرطی شدن است. از وقتی شروع به یادگیری مهارت یادگیری به همراه متمم کردم روی شرطی کردن تمرکز کردم و بیشتر مشکل من مطالعه در یک زمان مشخص است که در حال جستجوی یافتن بهترین زمان برای این کار(زمانی با بیشترین انرژی و تمرکز) هستم.

تکنیک دوم پرهیز از multitasking است. من در حال ایجاد عادتی هستم که هنگام مطالعه تلفن همراهم را در جایی خارج از دید و روی حالت بی صدا قرار دهم و سعی کنم تا حد امکان هیچ کار دیگری را در زمان مطالعه انجام ندهم و نهایت لذت را از این زمان ببرم البته ناگفته نماند که موسیقی بی کلام هم از جمله موارد ضروری برای من محسوب می‌شود که تاثیر بسیار زیادی در ایجاد تمرکز دارد.

سومین تکنیک تعیین حداقل و حداکثر زمان یادگیری است: همانطور که در فایل صوتی به زیبایی هر چه تمام تر مراحل یادگیری به مراحل انجام پرواز هواپیما تشبیه و عنوان شد که باید یک زمان حداقل و حداکثری برای آن در نظر گرفت من هم حداقل زمان مطالعه را کم و بیش رعایت می‌کنم(بیست دقیقه) اما در مورد حداکثر زمان باید اعتراف کنم که بستگی به جذابیت مطلبی که در حال یادگیری آن هستم و میزان علاقه به آن مطلب از نیم ساعت تا یک و نیم ساعت متغیر است.

در مورد یادگیری با استفاده از کانال‌های مختلف و استفاده از حداکثر توانمندی هم باید بگویم که بعد از اینکه شروع به یادداشت برداری کردم به تاثیر فوق العاده آن در یادگیری پی بردم. لازم به ذکر است که من یادداشت برداری را همزمان با آغاز یادگیری مهارت یادگیری به همراه متمم شروع کردم و احساس می‌کنم یادداشت برداری که برای این درس انجام دادم به مراتب بهتر و کاراتر از یادداشت برداری درس اولی بود که برای مهارت یادگیری تهیه کرده بودم.

مورد پنجمی که در فایل صوتی به آن اشاره شد یادگیری سوال محور بود، نکته ای که تاکنون به اهمیت آن در یادگیری توجه نکرده بودم. هنگامی که سعی می‌کنم مطلبی را که آموخته ام به دیگران انتقال دهم بهتر آن‌ را یاد می‌گیرم و بعد از شنیدن این فایل صوتی فکر می‌کنم یکی از دلایلش ‌می‌تواند این باشد که دوستان و کسانی که سعی در آموزش مطالب به آن‌ها دارم سوالات جدیدی را مطرح می‌کنند و من پس از پاسخ دادن به پرسش‌ها بهتر می‌توانم آن مطالب را یاد بگیرم و همچنین ذر ذهنم ذخیره کنم.

آخرین تکنیک یادگیری هم به این نکته اشاره دارد که یادگیری بر اساس نیاز بسیار مفیدتر از یادگیری به صورت پراکنده و صرفا از روی علاقه است که من باید آن را آویزه گوشم نمایم تا بتوانم حداقل به یکِ ارزش آفرینم برسم.