Menu
نویسنده مطلب : محسن لاله

مطلب مورد بحث:

راهکارها را با توجه به محدوده اثر و افق زمانی آنها تحلیل کنید


سلام به همه متممی های عزیز

پیش نوشت: الان که این تمرین رو حل  میکنم فقط تونستم حدود ۴۰۰ تا از پاسخ های دوستان رو بخونم پس اگر جوابم تکراری بود ببخشید.

چالش: آیا کتاب خواندن مفید است و می تواند کیفیت زندگی ما را بهبود دهد؟

– ابتدا اینکه چه کتابی را بخوانیم اهمیت دارد، یکی از دلایلی که خیلی ها کتاب خوان نمیشوند (البته بعد از تنبلی، کم حوصلگی، مهم نبودن فهم و دانش و خیلی چیزهای دیگر) نشناختن کتاب خوب است. پس صِرف کتاب خواندن نمی تواند مفید باشد بلکه در بسیاری از مواقع کتاب بد عامل انحراف میشود.

– چقدر کتاب بخوانیم: بعد از کیفیت کتاب کمیت آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال بسیار دیده میشود فردی تنها با خواندن بخشی از یک کتاب یا حتی یک کتاب احساس فضل کرده و لب به سخنرانی میگشاید که در اینصورت نه تنها مفید نیست بلکه به شدت می تواند کیفیت زندگی و ارتباطات او را نیز دچار مخاطره کند. در روزنوشته ها از محمدرضا خواندم در مورد تروریسم نوشته بود:

“چنان جهل یا غروری ندارم که احساس کنم با خواندن ۸۰ یا ۹۰ کتاب در زمینه تروریسم و شبکه های اجتماعی و پیچیدگی و رفتارهای هردینگ و دینامیک ساختارهای قبیله ای و موارد مشابه، حرف‌هایی که می‌نویسم کاملاً علمی و درست هستند.”

– اصلن تعریف ما از مفید بودن چگونه است؟ اگر منظور داشتن یکسری اطلاعات کلی و مبهم است که بتوانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم قطعا کتاب گزینه خوبی نیست (پس تلگرام چیکاره است؟). یا اگر مفید بودن را در آرامش جستجو میکنیم باز به نظر من کتاب خواندن راه خوبی نیست چرا که مطالعه باعث میشود دید آدم هم وسیعتر شود هم عمیق تر شود و این دو عامل لزوما آرامش را به دنبال ندارند.

– آیا کتاب خواندن برای من مفید است یا اطرافیانم یا جامعه؟ تجربه شخصی من این است که کتاب خواندن می تواند به شدت باعث صلب آسایش هم از خود فرد شود و هم از اطرافیان شاید بپرسید چگونه؟ برای مثال حق اشتباه کردن را از کسی که فرد کتاب خوانی شناخته میشود میگیرد. کوچکترین اشتباه برای او بسیار بزرگ دیده میشود و این جمله بسیار اذیت کننده است که من برخی موارد میشنوم : “پس اینهمه کتابی که خواندی به چه دردی میخورد؟”

از طرف دیگر برای اطرافیان نیز میتواند معذب بودن را به همراه داشته باشد چرا که کسیکه کتاب میخواند، نمیتواند و نمی خواهد پای صحبت های هر کسی بنشیند و ارزش افزوده ای برایش نداشته باشد. پس ارتباطات اطرافیان با او محدود و محدودتر میشود لذا اگر یکی از معیارهای کیفیت زندگی را ارتباط داشتن با دیگران بدانیم، کتاب خواندن میتواند آنرا تحت تاثیر قرار دهد.(البته اگر ارتباطی باقی بماند یعنی کسی پیدا شود که او نیز اهل مطالعه باشد آن وقت میتوان امید داشت که شاخص امید به زندگی فرد کتاب خوان نیز بالا رود).

– برای کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت: بنظرم کتاب خواندن در کوتاه مدت برای ما آرامش خیال و سرخوشی میاورد چراکه احساس دانا بودن کاذب را در ما ایجاد میکند ولی در بلند مدت (منظورم مطالعه مستمر و متناوب چند ساله است) این حس از بین رفته و جای خود را به حس عدم قطعیتی شیرین و عطش یادگیری دوست داشتنی میدهد.

عذر خواهی میکنم اگر طولانی شد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟