Menu
نویسنده مطلب : ایمان احمدپور

مطلب مورد بحث:

خودافشایی مدیریت شده به عنوان یک مهارت ارتباطی ارزشمند (قسمت اول)


———————
خودافشایی در من بسیار متغیر هست  و بیشتر به طرف مقابلم و حس و حالی که در آن لحظه دارم بستگی داره . اما در مجموع وقتی که شروع کنم به خودافشایی ، بسیار عمیق و در موضوعات گوناگون خودافشایی میکنم و خیلی کم به طرف مقابل توجه دارم و فقط حرف خودم را میزنم و خودم گاهی احساس کردم که طرف مقابل به اجبار به خودافشایی من گوش میکرد و هدف خودم ایجاد صمیمیت بین خودمان بود که اثر منفی تری گذاشت .
سعی میکنم هر چه که واقعا احساسم هست را بیان کنم و جاهایی که به ضررم باشه یا منافعم در خطر باشه مواظب هستم تا زیاد خودافشایی نکنم و گاهی با قصد و هدف خودافشایی میکنم و گاهی بدون هیچ قصد و هدفی خودافشایی میکنم که بهترین دوستانم زمانی که یک خودافشایی ناخواسته را از من دیدند شکل گرفتند .
———————
در مقایسه با نزدیکانم خودافشایی بسیار کمی دارم و کمتر حرف میزنم و اما اگر از من سوالی شود ، در پاسخ دادن بسیار زیاد خودافشایی میکنم و سعی میکنم که همه چیزها را در جواب به آن سوال افشا کنم مگر مواردی که لایه های خودافشایی را خیلی عمیق میکنه .

———————

من بیشترین مورد خودافشایی ام در کارهایی که میکنم و قصد دارم انجام بدم میباشد،این هم به خاطر آن است که سوالاتی که از من میشود غالبا بیش از ۹۰ درصد اولین سوالی که از من میکنند اینه که چی کار میکنی ؟ کنکور شرکت کردی؟سربازی میخوای بری؟…این هم دلیلش این است که همیشه سعی میکنم با افراد زیادی ارتباط داشته باشم اما سطحی و نه عمیق که نشان از عدم خودافشایی من میدهد و در عوضش این سوالات سطحی و شاید از روی بی سوالی از طرف مقابل مطرح میشود.

——————

بیشتر در مورد چیزی را نگم فکر میکنم و چون فکر میکنم باید حرفی که میزنم مفید باشه و درست باشه برای همین خیلی از حرف هایی که به ذهنم میرسه و تا نوک زبونم هم میرسه را نمیگم چون فکر میکنم حرفی هست که فایده ای نداره . در فضای خونه خیلی متفاوتم با فضای بیرون و بیشتر حرف هایی که به ذهنم میرسه و مفید نیست و فقط جنبه ی شوخی داره را بیان میکنم . ولی در مجموع خیلی مهمه که قبل از بیرون اومدن حرف از زبان فکر کنیم .

—————-

تفاوتی در خودافشایی من در فضای فیزیکی و آنلاین وجود نداره ، با این تفاوت که چون در فضای آنلاین فرصت بیشتری برای فکر کردن دارم ممکنه خیلی از حرف هایی که در بیرون به علت فکر نکردن میزنم را در فضای مجازی نزنم و در فضای فیزیکی هم اگر همان فرصت را داشته باشم همین تصمیم را میگرفتم .

——————

به عنوان ابزار شناختمش ولی تا حالا فکر میکنم فقط در یک مورد استفاده کردم و چون زیاده روی کردم و موضوعات گسترده ای را مطرح میکردم  بودم فکر میکنم اثر منفی ای داشت (شاید احساساتی و هیجانی عمل کردم) و تا حالا نه استفاده نکردم و به طور ناخواسته خودافشایی هایی کرده ام و بیشتر از سوالاتی که افراد از من میکنند خودافشایی میکنم و دلیلش اینه که دوست دارم به سوالات پاسخ بدم و صادقانه رفتار کنم .

——————

بله . معمولا افرادی که  خودافشایی کرده اند باعث ایجاد صمیمیت بیشتر شده است . بستگی به شرایط مختلفی داره که قضاوت های گوناگونی میشود .

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟