Menu
نویسنده مطلب : محمد ایمان‌پور

مطلب مورد بحث:

تشخیص مسئله و تعریف مسئله | مسئله یابی گام اول حل مسئله است


من فکر می‌کنم همه ما در مرحله‌ای که به دنبال تشخیص مسئله هستیم، کم‌وبیش در هر کدام از پنج نکته مرتبط با آن به طور نسبی دچار لغزش‌هایی می‌شویم. امروز می‌خواهم یکی از مسائل کاری گذشته‌ام را در اینجا مطرح کنم که از منظر پنج سؤال این درس در تشخیص مسئله دچار لغزش شدیم.

بازاریابی، برای شرکتی که در گذشته داشتیم، پروژه‌های کاری پیدا می‌کرد. ما در قبال این فعالیت، به او سه تا پنج درصد از سود خالص پروژه را به عنوان حق‌الزحمه بازاریابی می‌دادیم. بر اساس اشتباه ما او فهمید که، در پروژه‌ای که او برای ما یافته است، چقدر سود پیش از مالیات به دست می‌آوریم. نتیجه این شد که میان هیئت مدیره اختلاف شدیدی درگرفت که این اختلاف منجر به متلاشی شدن شرکت شد. حالا که موضوع را بررسی می‌کنم در هر کدام از پنج نکته این درس ما کم‌وبیش اشتباه کردیم:

۱٫ به جای چانه‌زنی با بازاریاب و محکم کردن درزهای اطلاعاتی شرکت از پروژه‌ها، ما در این باره بحث می‌کردیم که چرا فلان عضو هیئت مدیره اطلاعات محرمانه شرکت را در اختیار بازاریاب قرار داده است.

۲٫ واقعاً نام و شرح مسئله را حتی ذهناً نمی‌دانستیم. چه برسد به این‌که روی کاغذ آورده باشیم. به همین سبب، چیزهای دیگری به عنوان هدف مطرح شدند. ثابت کردن اشتباه همکاران هیئت مدیره شد مسئله اصلی.

۳٫ به جای پیدا کردن الگویی برای تعیین حق و حقوق بازاریابان فعلی و آتی شرکت، همه هم خود را مصروف همان یک پروژه کرده بودیم. گستره موضوع از نظر عملیات اصلی شرکت بررسی نمی‌شد. همه درگیر همین یک پروژه بودند.

۴٫ به جای این‌که تمهیدی بیندیشم که در آینده و با بقیه بازاریابان ما این مشکلات رخ ندهد، موضوع یا مسئله را کوتاه‌مدت دیدیم.

۵٫ گذشته از این که در تصمیم‌گیری این مسئله هر عضوی از هیئت مدیره و مدیر عامل بر اساس منافع شخصی و حوزه کاری خودش به مسئله فکر می‌کرد، من متوجه شدم که بعضی از اعضای هیئت مدیره فقط بر پایه کتاب تازه‌ای که چند روز پیش در مدیریت خوانده بودند درباره مسئله حرف می‌زدند.

در هر حال، هر کدام از این لغزش‌های نسبی در پنج نکته مورد نظر مسئله ما را به مشکل حادی بدل کرد. آن‌چنان‌که طومار شرکت در هم پیچید و امروز فقط نام و خاطره‌ای از آن شرکت مانده است.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟