Menu
نویسنده مطلب : محمد رضا مکرم

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


بالاخره بعد از مدتها تونستم سر و سامانی به بحث استعداد یابی بدم و پروژه را تکمیل کنم .

توضیح :برای درک بهتر جایگاه استعداد هام حداکثر نمره را ۱۰ در نظر گرفتم و بقیه بر اساس اون سنجیده شدن

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی

۱- تجسم فضایی :

فکر کنم تو این حوزه حد متوسطی داشته باشم البه تا قبل از خوندن درس مربوطه ، فکر می کردم که استعدادی تو این زمینه ندارم اما پس از مطالعه درس ، فهمیدم که تا حد متوسطی از این استعداد برخوردارم که تا به حال از اون استفاده نکردم مثلا  خیلی وقت ها پارک دوبل را که انجام میدم رضایتی از انجامش ندارم و انگاری برام سخته در صورتیکه شاید به صورت مطلوب هم پارک کرده باشم

 

۲-توانمندی استقراء :

بیشتر وقت ها تو موقعیت های مختلف به کارم آمده بدون اینکه بدونم این مساله می تونسته جزء استعداد های یک شخص تلقی بشه. می تونم تجربیات یک کاری را تو حوزه متفاوتی که بعضا مرتبط هم نیستند بکار بگیرم

 

۳-لبریز از ایده بودن :

تو این زمینه خیلی قوی نیستم. توی تست مربوطه هم نتونستم سوالهای زیادی را بنویسم. شاید یکی از دلیل هاش این باشه که نمی تونم بشینم و روی یک موضوع تمرکز کنم و یه ایده ای را خلق کنم که این مساله هم به خاطر عجول بودنم هست که به نظرم یکی از ضعف های بزرگم محسوب میشه.

البته بیشتر وقت ها اگر برای مشکلم از قبل ایده ای وجود داشته باشه می تونم از اون استفاده کنم و به شکلی که خودم می خوام به اون ایده شاخ و برگ بدم و شخصی سازیش کنم اما اگه ایده ای نباشه خیلی سخته که براش ایده خلق کنم

 

۴-توانایی خواندن سریع:

از جمله استعداد هایی که به خودم نمی تونم نمره قابل قبولی بدم . هر وقت که بخوام یه متن یا پاراگرافی را سریع بخونم چیزی ازش متوجه نمیشم و مجبورم که برگردم و دوباره بخونم و این امر یکی از دلیل هایی بوده که باعث میشده کمتر مطالعه کنم چون از یه طرف آدم عجولی بودم و دوست داشتم سریع مطلب را تموم کنم و از طرفی چون نمی فهمیدم بنابراین بهره مطلوب را هم نمی بردم اما تصمیم گرفتم هر وقت این حالت بهم دست داد خودم را جریمه کنم و اون بند را دوبار به آرامی بخونم و خیلی از وقت ها جواب داده.

 

۵-استدلال تحلیلی :

شاید با نگاه خوش بینانه بتونم نمره متوسطی کسب کنم. بعضی وقت ها فهمیدن اینکه دقیقا باید چیکار کنم و از کجا شروع کنم برام مبهم هست شاید بشه به ضعف در تصمیم گیری ربطش داد اما گاهی اوقات می تونم از پسش بربیام . در کل وضعیت این استعداد نزد خودم یه کمی مبهمه.

 

۶-توانایی کار با اعداد :

می شه گفت تو این حوزه کمی بهتر از بقیه حوزه های استعداد یابی باشم . تحلیل سری های عددی را معمولا خوب انجام میدم. توانایی بازی با اعداد را دارم و گاهاً به عنوان سرگرمی ازش استفاده می کنم و حافظه عددی نسبتاً خوبی دارم. در مجموع فکر کنم بتونم نمره خوبی را براش در نظر بگیرم

 

۷-سیلوگرام :

علاقه به آموختن زبانهای خارجی در من وجود داره اما تا به حال به صورت جدی اونا دنبال نکردم.اما چند وقتی هست که با ترغیب متمم شروع به آموختن زبان انگلیسی کردم.

 

۸-حافظه طراحی :

تو این حوزه مستعد نشون ندادم. مثلا نمی تونم یه مکانی را که قبلاً دیدم از نظر شِمای کلی محل ، برای بقیه توصیف کنم. میشه گفت یکی از نمره های ضعیف تو زمینه استعداد یابی به این حوزه اختصاص پیدا می کنه

 

۹-تشخیص و تفکیک رنگ ها :

تا قبل از انجام تست مربوطه فکر می کردم که خیلی مستعد نیستم اما بعد از گذراندن تست و اخذ نمره ۱۲ به خودم  امیدوار شدم ( راستش قبل از انجام آزمون فکر می کردم نمره ای بین ۴۰-۵۰ کسب کنم ) .حقیقتش تا به حال زیاد به استعدادم بها ندادم و الان که دارم این مطلب را می نویسم فکر می کنم که چقدر در حقش اجحاف کردم.

 

۱۰-نگاه به جلو :

از جمله استعداد هایی که با ارفاق ، در حد متوسط در خودم سراغ دارم.مثلا تا حالا نشده که بخوام فکر کنم ۵ سال آینده می خوام کجا باشم اما برای تایم های نزدیک تر ( مثلا یک ساله ) زیاد فکر می کنم و تلاش می کنم.

 

۱۱-تسلط بر انگشتان :

استعدادی که مانند اکثر استعداد هام در حد متوسط ازش برخوردار هستم. هر بار که نیاز بوده انگشتانم به دادم رسیدن اما خیلی قوی نبوده. مثلا تو کارهایی شبیه به اوریگامی اون ظرافت و ریزه کاری را خیلی کم می تونم اجرایی کنم.

 

۱۲-استعداد موسیقی و تشخیص صدا:

معمولا با چند بار شنیدن یه قطعه موسیقی ، تقریبا می تونم بگم که ریتم اونا به خاطر سپردم. توان  تفکیک فرکانس را در حد متوسط درک می کنم اما حافظه ریتم ، با کمی اغماض در حد متوسط هست.