Menu
نویسنده مطلب : احسان تاجیک

مطلب مورد بحث:

تفاوت رویداد و روند در تفکر سیستمی و تحلیل سیستمها


بانگاه مفاهیم حوزه استراتژی محتوا، مصداق ها و بی توجهی هایی که ممکن است شکل بگیرد رادر سه موردبیان می کنم:

۱٫محتواوتقلید:

ماوقتی ازیه کسب وکارومحتوای موجود آن تقلید میکنیم بایست از روندهای آن تقلید کنیم. به این ترتیب میتونیم به ذهن و مدل ذهنی اون کسب و کار دست پیدا کنیم و در کسب وکارمان آن را پیاده سازی کنیم. مثلاپیج صدف بیوتی در اینستاگرام که درحوزه آرایشی بسیار مطرح است. اگه از یه رویدادتقلید کنیم، میریم و مثه صدف استوری میگذاریم و همونطور که اون کپشن گذاشت کپشن میگذاریم. امااگه از یه روند تقلید کنیم، بررسی می کنیم که این فردبا توجه به امکانات و داشته هایش و مزیت هایش چه ارزش آفرینی انجام داد و درچه پروسه زمانی به این موفقیت دست پیدا کرد؟حالاتقلید کردن جایز میشود.ما ازاستوری و پست صدف تقلید نکردیم بلکه ازمدل ذهنی صدف تقلید کردیم.یعنی حالادریافتیم اگه صدف هم در جایگاه ما بوددست به چه اقدامی میزد.

 

2.استراتژی محتوا و پرسونا:

مگه میشه ما بدون درنظر گرفتن محاطب و نیازهایش محتواتولید کنیم ؟

مگه میشه بدون درنظرگرفتن رفتارهاو مدل ذهنی مخاطب، او را متقاعد به خرید کنیم ؟ چطور میشود اعتماد سازی برای مخاطب کرد؟

واژه اعتماد، واژه ای است که صرفا از طریق یک روند شکل میگیرد. روندی که از مخاطب شناسی آغاز و تا همراهی و گفتگو با ایشان ،محتوای موردنظرش را ارائه داده ایم و درآخرازاو درخواست می کنیم که ازمحصول ما خرید کند( هرچند به این درخواست احتیاج نیست)

 

3.نگاه تربیتی داشتن نسبت به مخاطب(شاید این مورد همان مورد دوم باشد که به خاطر اهمیتش بسط داده ام)

دودیگاه متفاوت نسبت به محتوا وجود داره. ماصرفا برای مخاطب از محصولمان حرف بزنیم ( تولید محتوا) یا اینکه در یه بازه زمانی با او گفتگو کنیم و او را تربیت کنیم ؟

اگه صرفا حرف بزنیم که میشه یه رویداد.تبعات این تصمیم این میشه که میریم و بدون هدف یه تیم تولید محتوا استخدام میکنیم و میگوییم برای مخاطبمان محتوا تولید کن. اماگه با مخاطب گفتگو کنیم و دنبال نیازهاو دغدغه های مخاطب باشیم، درواقع داریم مخاطب را تربیت میکنیم. حالا میرویم و متناسب با نیازش محتوا تولید میکنیم. محتوایی که این بار معیارش کمیت نیست بلکه کیفیت و مرتبط بودن وارزشمند بودن است. محتوایی که در یه روندشکل میگیره.

جمع بندی: درسته که عصر عصر محتوا است اما اما همین روند،ممکنه که نگاه مارا رویدادی کنه. یعنی ما صرفا بریم و برای این مخاطب فقط محتوا تولید کنیم.یادمان میرود که مخاطب دچاربمباران تبلیغاتی وحتی محتوایی شده است. پس ما نباید او را اشباع تر کنیم.باید آهسته و پیوسته و با نگاه تربیتی مباحث را به ذهن و قلبش وارد کنیم و این نیاز به یه نگاه روندی داره…

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟