Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

تحلیل اشتباهات تکراری زندگی


برای من زندگی, بدون مشاهده و بررسی و تحلیل رفتارها و احساسات‌مون قابل تصور نیست.

و نمی‌تونم باور کنم که شخصی در مسیر رشد و آگاهی قرار داره بدون اینکه در پی شناخت بیشتر خودش با مطالعه و تفکر باشه.

همین تفکر و تحلیلِ رفتارهامونه که به آگاهی و توانایی ما کمک میکنه و با همین روند هست که می‌تونیم اشتباهات تکراری خودمون رو تشخیص بدیم.

از زمانی که یادمه همیشه خطاها و اشتباهات خودم رو تحلیل کردم و در پی این بودم که دلیلشون رو بفهمم و در این مسیر الگوهای تکراری زیادی رو مشاهده کردم.

یکی از اشتباهات من که مدام تکرار میشد در روابطم بود. متوجه شدم که همیشه یک الگوی مشخصی وجود داره و مدام این سیکل تکرار میشه.

من ریشه و دلیل رفتارهام رو متوجه شدم و با مطالعه و تمرین و تفکر و شناخت بیشتر خودم در تلاش برای برطرف کردنش بودم.

البته دیدن اشتباهات تکراری به معنی این نیست که همه‌ی اون‌ها رو به راحتی میشه کنار گذاشت. من با اینکه متوجه اشتباهی که مدام تکرارش می‌کردم شده بودم, اما تا یک صدمه‌ی درست و حسابی نخوردم نتونستم کنارش بذارم.

همچنین به نظرم بعضی اشتباهات ریشه در خصوصیات شخصیتی پیچیده داره که خودمون به تنهایی نمی‌تونیم کشفش کنیم و یا اگه کشفش کنیم نمی‌تونیم رفعش کنیم و لازمه که از مشاور کمک بگیریم.

مخصوصا اینکه ما انسان‌ها توانایی بالایی در فریب دادن خودمون داریم و ممکنه یک اشتباه تکراری رو ناخودآگاه و یا حتی آگاهانه ندیده بگیریم و به عوامل متعددی ربطش بدیم. پس اگر دیدیم که توی بعضی موضوعات همیشه یک جای کار می‌لنگه بهتره کمک بگیریم.

همینطور به نظرم افرادی که مرکز کنترل درونی دارند, احتمالا بیشتر متوجه خطاهای تکراری‌شون میشن.

چرا که سهم خودشون رو در زندگی و اتفاقاتی که براشون میفته پررنگ می‌بینن و بنابراین موقع خطا و اشتباه به جای انداختن تقصیر بر گردن شرایط و دیگران, به تحلیل رفتار خودشون می‌پردازن.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟