Menu
نویسنده مطلب : محسن صیادی

مطلب مورد بحث:

رویدادهای اطراف ما، چگونه الگوهای ذهنی و مدل ذهنی ما را می‌سازند؟


درود بر همه

۱٫در چه زمینه‌ای میتوانید بگویید: آنقدر رویدادهای متعدد دیده‌ام که ذهنم از آنها یک الگو استخراج کرده است.

از بین دوستانی که جذب شرکتهای هرمی شده اند افراد بسیاری را دیده ام که پس از مدتی تلاش بی وقفه، به سودی که برای خود ترسیم کرده بودند نرسیدند و آن مجموعه را با ضرر مالی (یا در بهترین حالت با رسیدن به نقطه سر به سر) و همچنین مشاجرات با زیر مجموعه های خود ترک کرده اند برای همین به این الگو رسیدم که ورود به این شبه بازارها زیان بار است

۲٫یکی از سایت‌هایی را که هر روز به آن سر می‌زنید انتخاب کنید.پنج نمونه از سوالهایی را که با توجه به مدل‌های ذهنی مختلف مخاطبان، می‌تواند در ذهن آنها شکل بگیرد، حدس بزنید و بنویسید.

شاید در نگاه اول تمامی کاربرانی که در یک لحظه خاص وارد سایت بورس اوراق بهادار تهران می شوند دارای یک نوع مدل ذهنی به نظر برسند در حالیکه سئوالاتی از این دست، این فرضیه را باطل می کند

– چطور میشه این محیط شلوغ و پر از ارقام رو متوجه شد و تفسیرکرد؟ (برای افراد ناآشنا و تازه وارد)

– باید زودتر این سهام رو بفروشم تا بیشتر از این ضرر نکردم یا نگهش دارم؟ (برای افرادی بی مطالعه و بدون بررسی وارد این بازار شدند و ضرر کرده اند )

–  چه خوب!!! یه روزه اینهمه سود کردم یعنی هر روز به همین راحتی پولهام زیاد میشه؟ (فردی که با یک جهش قیمتی مواجه شده و تصور میکند هر روز این قانون برقرار است)

– از چه کانالهایی میتونم رانت اطلاعاتی پیدا کنم؟(فردی که دنبال یادگیری انواع تحلیلها نبوده و علاقمند به میانبر زدن های غیر قانونی است)

–   بهتر نیست بی خیالش بشم و پولم رو بذارم توی بانک؟ (فردی که ریسک پذیری کمی دارد و بدنبال تلاش برای بهترین سودآوری از سرمایه خود نیست)

۳٫با توجه به مثالی که در مورد انتخاب کلمات گفته شد،‌ یکی از اطرافیان خود را در نظر بگیرید و تلاش کنید حدس بزنید مدل ذهنیش را در کدام کلماتش افشا می‌کند.

یکی از آشنایان، متر و معیار انسانها را “توانایی پول در آوردن به هر قیمتی” می داند. و کسانی که با احتکار یا قاچاق یا موارد مشابه مشغولند را با عنوان “زرنگ” معرفی می کند. برای همین وقتی درمورد کسی جمله “خیلی بچه زرنگیه” را عنوان کرد متوجه می شویم منظورش چیست