Menu
نویسنده مطلب : مهدی بابایی

مطلب مورد بحث:

نکته‌ای در تحلیل تکنولوژی: تکنولوژی خنثی نیست


#شبکه های اجتماعی هم می‌توانند موجب اجتماعی شدن بیشتر ما بشوند و هم می‌توانند ما را به انزوای بیشتر بکشانند. اما آیا هیچ نوع سوگیری و تمایل ذاتی در آنها وجود ندارد؟ آیا واقعاً احتمال دو سمت ماجرا یکسان است؟”

ظاهرا به نظر می رسد شبکه های اجتماعی با ایجاد امکان برقراری ارتباطات گسترده موجب اجتماعی تر شدن انسان ها شده است . اما ایا واقعا اینطور است ؟
آن‌طور که کارشناسان و تحلیلگران اجتماعی می‌گویند، شبکه‌های اجتماعی اگرچه با گرد هم آوردن دوستان می‌توانند به افزایش ارتباطات انسانی کمک کنند اما تجربه نشان می‌دهد این شبکه‌ها روابط دوستی افرادی که در فاصله‎‌های جغرافیایی دور هستند، مستحکم‌تر می‌کند اما بر روابط دوستی افرادی که در فواصل جغرافیایی نزدیک هستند تأثیر منفی دارد.
ـ به اعتقاد کارشناسان، گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی در زندگی روزانه، روابط و دوستی ها را سطحی می‌کند و اگر توازن بین دنیای واقعی و این شبکه ها برقرار نشود می تواند مشکل ساز شود و مشکلات روحی و روانی را برای فرد به وجود آورد.
ـ زبان بدن تاثیر موثری در ارتباط و صحبت دارد، اما در ارتباط مجازی این اتفاق نمی افتد و انتقال احساسات میسر نیست، بلکه در ارتباط مجازی بی‌ارتباطی بیشتر از ارتباط واقعی است.
ـ ارتباط مجازی همان طوری که از نام آن مشخص است، ارتباط واقعی نیست، و همه کیفیت ها و همه نیازها را برآورده نمی ­کند، ارضا کننده نیست و استفاده زیاد از فضای مجازی سبب می شود که احساس تنهایی افراد بیشتر شود.
ـ ارتباط مجازی، کیفیت ارتباط واقعی را ندارد، فقط محتوا را می‌رساند و منتقل کننده حس ها نیست.
ـ ارتباط مجازی باعث می شود فاصله ها بیشتر شود و بدنبال آن صمیمیت ها نیزکمتر شود.
– شبکه‌های اجتماعی سبب شده فعالیت‌های مشارکتی افراد کم شود و این مسئله باعث کاهش روابط عاطفی و صمیمی بین اعضای خانواده و حرکت به سمت گسست خانواده‌ها شود.
-استفاده مفرط از شبکه‌های اجتماعی سبب کاهش روابط کلامی چهره به چهره میان افراد و در نتیجه کاستن شدت صمیمیت‌ها شده است.
در مجموع به نظر می رسد برایند سوگیری ذاتی شبکه های اجتماعی بر خلاف ظاهر و نام انها (اجتماعی) به سمت تنها تر کردن انسان هاست. البته در تحلیل اخر این خود انسان است که تصمیم می گیرد این ابزار را در خدمت اجتماعی تر شدن بکار گیرد یا عنان اختیارش را کامل بدست ان بسپارد و به سوی تنهایی بیشتر گام بردارد.