Menu
نویسنده مطلب : شهریار ناصح

مطلب مورد بحث:

دیجیتال دیتاکس | رهایی از اعتیاد به شبکه های اجتماعی و اینترنت


واقعیت امر من هنوز پاکسازی کامل از شبکه‌های اجتماعی را تجربه نکردم ولی دو مورد بوده که برای من کار کرده شاید برای دوستان میز مفید باشد

۱٫ من حدودا دو سال پیش متنی از روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی مطالعه کردم که خلاصه آم برای من این بود که متمم را حتماً بر روی لپ‌تاپ چک کنم.

این امر از نظر با تمرکز خواندن و یادداشت برداری و پاسخ موثر به تمرینات بسیار سودمند بود ولی متاسفانه زمانی به خودم نگاه کردم و دیدم که مدتی است حتی یک درس هم در متمم نخواندم ولی ساعت ها اینستاگرام را در همین زمان چک کردم.

پس آمدم و دست ایده آل گرایی برداشتم و به این نتیجه رسیدم که هرچند درس متمم زمانی بالاترین بهره‌وری را دارد که پشت لپتاپ خوانده شود، ولی اگر گزینه های گذر عمر من بین بدون تمرکز متمم خوانی و اینستاگرام باشد، یقیناً متمم در هر سطحی از تمرکز سودمند تر است.

پس چند اقدام سیستمی انجام دادم که برایم سودمند بود:

۱) صفحه مطالعه متمم خود را روی مرورگر گوشی آماده نگه داشتم، که تنها یک کلیک تا رسیدن به محتوایی که باید می‌خواندم فاصله داشته باشم

۲) اینستاگرام را از صفحات در دسترس حذف کردم به نوعی که همیشه کلیک روی مرورگر و خواندن متمم نزدیک تر از دسترسی به اینستاگرام است.

۳) این باید ذهنی که باید با تمرکز درس خواند را با ایده ی انتخاب بین اتلاف وقت و یادگیری اندک تغییر دادم.

 

۲٫ استفاده از اپلیکیشن QualityTime که عملا ثبت می‌کند چقدر زمان و چندبار به هر اپلیکیشن اختصاص دادم

این اپلیکیشن البته امکان ایجاد آلارم روی اپلیکیشن های خاص را هم دارد ولی برای من صرفاً جنبه آگاهی بر پروفایل مصرف روزانه خودم را داشته است.