Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

انسانها اینترنت را پس گرفتند! (سهم روبوتها از ترافیک اینترنت)


در این مطلب خوب، حرف از ربات ها و انسانها شد. یه موضوع جالبی رو جایی خوندم که شاید صد در صد به این پست ربط نداشته باشه اما باز هم داستان دیگری از رقابت انسان و ربات هستش. میدونستید؟ که کامپیوترها و ربات ها دارن کم کم قصه گویی رو از انسانها یاد می گیرند! developer ای به نام Samim Winiger، نرم افزار تشخیص تصویر (image-recognition) و پردازش زبان (language-processing) رو با هم ادغام کرده و برنامه ی open-source ای رو ساخته که میتونه یک عکس یا تصویری رو بگیره و در زمان کوتاهی، یک داستان در موردش بسازه.

وینیگر برای اینکه اون رو با زبانی مشابه زبان انسان مجهز کنه، به دو مدل AI (*) تکیه کرد که توسط دانشجوی دکترای دانشگاه تورنتو – Ryan Kiros – ساخته شده بود، که یکی از این مدلها به ۱۴ میلیون قطعه از رمانهای عاشقانه و دیگری با ترانه های Taylor Swift (خواننده ی آمریکایی) مجهز شده است.

AI وینیگر، در عکس یا تصویر مورد نظر به دنبال اشیاء و موضوعات قابل تشخیص میگرده و قطعه ها و ترانه هایی رو پیدا می کنه که شامل اون موضوعات  باشن و سپس اونها رو در قالب یک داستان کوتاه در میاره. برای تست این نرم افزار، وینیگر ۵,۰۰۰ تصویر از اینترنت جمع آوری کرد و کامپیوتر برای هر کدام از اون تصاویر، داستان بی معنی خنده داری ساخت!

(البته شاید در آینده و با توسعه ی این برنامه، شاهد داستانهای شگفت انگیزی باشیم. کسی چه میدونه…!)

حالا بیایید یک نمونه از این تصویرها رو به همراه داستانش، با هم ببینیم و بخونیم (وشاید بخندیم!) (۱۲ تصویر و داستان جالب دیگه هم در اینجاست. اگر دوست داشتید خودتون ببینید و بخونید)

” لب های او همچنانکه در انتظار یک مخاطب بود، مثل یک O کوچک حلقه شده بود!”

انسانها اینترنت را پس گرفتند! (سهم روبوتها از ترافیک اینترنت)

من مردی را در کنترل داشتم و کیت، سرش را برگرداند تا به او بنگرد. هیچ چیز قابل انکار نبود و اهمیتی نداشت که کیت به او چه گفت. در چند روز گذشته، من کاری نمیتوانستم بکنم جز اینکه متوجه باشم که گروه چقدر زیبا بود. مردی که در انتهای سالن ایستاده بود، به من گفت که او چقدر عاشق آن زن است. و آن تنها راهی بود که من قادر بودم احساساتم را در خارج از سرم به دست بگیرم. لب های او (she) همچنانکه در انتظار یک مخاطب بود، مثل یک O کوچک حلقه شده بود. به نظر میرسید او (he) چیزی بیش از یک سال گذشته را به خاطر آورد و من، درهم شکستم!”

Model: Romantic Novels

پی نوشت:

(*) AI  یا  Appreciative inquiry: مدلی است برای تجزیه و تحلیل، تصمیم گیری و ایجاد تغییر و تحول استراتژیک، به خصوص در شرکت ها و سازمان ها (منبع: wikipedia)