Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

فرمول موفقیت چیست؟ افراد موفق چگونه به موفقیت می‌رسند؟


عنوان کتاب کاملا برانگیراننده است و حس هیجان و کنجکاوی را در آدم ایجاد می کند.

آن بخش از درس که مربوط به گره های نزدیک یا مجاور ما بود برای من واقعا قابل تامل بود.

فکر می کنم گره های مجاور ما نقطه ی صفر ما در مسیر موفقیت هستند. نقطه صفر یعنی جایی که ما از آن مسیرمان شروع می کنیم  و شروع به پیگیری هدفمان می کنیم.

همیشه برایم جالب بوده است که چرا نسبتا زیاد می بینیم که فرزند یک موسیقدان وارد عرصه موسیقی شود. یا مثلا پدر یا مادری که پزشک هستند احتمال علاقه یا ورود فرزندان به پزشکی ممکن است بیشتر باشد. فکر می کنم یکی از دلایل آن نقطه صفر آنها باشد.

نقطه صفر یا شروعِ یک موسیقیدان زاده با یک نفر که اطرافیانش هیچ ربطی به موسیقی ندارند یکسان نیست‌ . حداقل آن این است که اولی تعداد آهنگهای درست و حسابی  که شنیده است بسیار بیشتر از نفر دوم است.

به نظرم برای موفقیت لازم است نقطه صفرمان را عوض کنیم. با شبکه سازی های موثر، با ورود به دایره کسانی که در ادبیات دانشگاهیان به آنها gatekeeper های هر رشته می گویند. آشنایی با این افراد و شناخته شدن توسط آنها می تواند بازی موفقیت فرد را به کلی عوض کند.

یاد حرفهای جک ما، بنیانگذار علی بابا، می افتم که در مورد یکی از دوستان ژاپنی موفقش اینطور می گوید (قریب به مضمون) :

” تمایز یعنی اینکه چیزهایی داشته باشی که دیگران یا ندارند یا به ندرت ممکن است داشته باشند. یکی از دوستان ژاپنی من که مدتها در سیلیکون ولی کار میکرد، به ژاپن برگشت و کسب و کار موفقی راه انداخت‌ . مگر در ژاپن چند نفر وجود دارند که انگلیسی را عالی حرف بزنند، تجربه کاری در مهد تکنولوژی های روز دنیا (سیلیکون ولی) را در کارنامه و دوستان با نفوذی در آنجا  داشته باشند ؟ این یک جور تمایز است.”

ظاهرا اینکه ما چقدر gatekeeper ها یا بزرگان یک حوزه را می شناسیم اهمیت کمی دارد نسبت به اینکه آنها چقدر ما را می شناسند .

همین شناخته شدن توسط آنها خودش یک پروژه بزرگ مستقل است که انجام دادنش به تنهایی یک موفقیت بزرگ محسوب می شود.

بیشتر حس می کنم موفقیت چیزی شبیه ” ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند” است . ده ها یا شاید صدها عامل ریز و درشت باید کنار هم بنشینند تا چیزی که در تعریف بیرونی موفقیت نام دارد اتفاق بیفتد. به همه آنها متولد شدن در زمان و زمانه  و مکان درست و البته متولد شدن هم عصرانِ درست تر  را هم اضافه کنید.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟