Menu
نویسنده مطلب : کیوان بشاش

مطلب مورد بحث:

عادتهای زندگی: آیا نه گفتن را بلدید؟ به ما هم بگویید چگونه نه می‌گویید!


من می تونم بگویم که در نه گفتن همیشه مشکل داشته ام و از این بابت مشکلات زیادی رو هم تحمل کرده ام. چه در خرید که به خاطر عدم توانایی در نه گفتن اجناسی را گران می خریدم و چه در کار که هر درخواستی را قبول می کردم و در نهایت بدقول می شدم.

بعدها فهمیدم که مشکل دارم و سعی کردم نقاط ضعف خودم را بشناسم. چیزی که جالب بود برام این بود که اطرافیانم بهتر از من نقاط ضعف من را می دانستند و از آنها سو استفاده می کردن خصوصا در محیط کار. اما توصیه هایی که در زمینه نه گفتن دارم

هرگاه احساس کردید که باید بگویید نه و عواملی شما را باز می دارند اینگونه فکر کنید که این عوامل عمدا ایجاد شده اند تا شما چیزی را بر خلاف میلتان قبول کنید.

به عنوان مثال اگر در جلسه ای برای فروش خانه در دفترخانه حاضر شده اید ولی قلبا راضی به فروش خانه نیستید به خاطر اینکه وقت دفترخانه را گرفته اید و یا خریدار از کار خود مرخصی گرفته است و یا اینکه عجله دارد و باید برود و یا دیر وقت شده است قبول نکنید و بگویید نه.

هر چه عوامل بازدارنده قوی تر هستند شما بیشتر متعهد به نه گفتن شوید.

فرض کنید مدیرعامل شرکت شما را احضار کرده است (البته این اتفاق در شرکت شما نادر است و شاید اولین بار است که مدیر عامل کارمندی از بخش حسابداری را شخصا احضار می کند)  شرکت در وضعیت اضطراری قرار دارد (حسابدار ارشد شرکت به علت شکایت یکی از مشتریان بازداشت شده و شرکت تحت فشار برای رفع مشکل است). شما مدتی پشت در اتاق منتظر می مانید چرا که مدیر عامل داخل جلسه مهمی با اعضا هیات مدیره است.

مدیر عامل از اتاق بیرون آمده و به شما می گوید که تمامی حساب های شرکت در سال گذشته را باید دوباره بررسی کنید و تا تمام نشده خانه نروید و بدون اینکه منتظر جواب شما بماند محل را ترک و به سمت اتاق جلسه باز میگردد.

اینجا شما دو گزینه دارید. یا اینکه می توانید برنامه ریزی کنید و اینکار را انجام دهید که می روید و انجام می دهید و یا اینکه نه امکانش برای شما وجود ندارد که باید همانجا و قبل از اینکه مدیر عامل وارد اتاق جلسه شود خود را به او برسانید و به او بگویید که نمی توانید اینکار را انجام دهید.

 

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟