Menu
نویسنده مطلب : مریم آزاد

مطلب مورد بحث:

تغییر و تحول درونی - نیاز انسان امروز


به گفته‌ی جامعه‌شناس گئورگ زیمل، ((هر چه به خوشبختی نزدیکتر باشیم آرزوی آن هم ‌بیشتر می‌شود. پرشور‌ترین آرزو برای آن‌ چیزی نیست که مطلقا دور و دست‌نیافتنی باشد بلکه برای آن چیزی است که نداریم و با این حال به نظر می‌رسد که درست در دسترس ما باشد و این توهم را پولی شدن جامعه‌ی ما تقویت می‌کند)).
در گذشته تصور میشد که دستیابی به جامعه‌ی اخلاقی با رشد اقتصادی تحقق پیدا می‌‌کنه. به تعبیر کینز و بسیار دیگری از اقتصاددانان خوشبختی اقتصادی.
اما با وجودی که امروز بیش از هر زمان دیگری به راحتی می‌توانیم نیاز‌ها و تقاضا‌های خودمون رو برآورده کنیم، همچنان به دنبال چیز‌هایی هستیم که ضرورتی برای داشتن  آن‌‌ها نداریم. در مسیری قدم میذاریم و برای آرزویی تلاش می‌کنیم که خواست خود ما نیست. انبوهی از انتخاب‌ها رو داریم و همچنان در گزینش بهترین آنها ناتوانیم.
این رسانه‌ها و تبلیغات اطراف هستند که پیوسته به ما گوشزد می‌کنند که چه چیزی رو باید انتخاب کنیم. بنابراین شاید هدف‌های ما خواسته‌های قلبی و واقعی ما نیستند و به همین دلیل در نهایت رضایتی رو هم احساس نمی‌کنیم.
ما احساس گرسنگی نمی‌کنیم. انواع غذا‌ها و طعم‌ها رو تجربه کردیم و همچنان در حال ساختن مزه‌های جدید و البته عجیب هستیم. به طور مثال با مصرف بیش از اندازه قند و چربی اضافه وزن پیدا می‌کنیم و مجبور هستیم تا نوشابه‌های بدون قند و مواد غذایی بدون چربی تولید کنیم. در حقیقت با برطرف کردن افراطی یک نیاز، برای خودمان نیاز‌های بیشتر و جدید‌تری رو به وجود می‌آوریم و به همین دلیل هست که هیچ زمانی احساس بی‌نیازی نمی‌کنیم و این در تمام ابعاد زندگی انسان امروز نمود پیدا کرده و شاید چیزی که واقعا برای تصفیه قلب‌‌ها و ذهن‌‌ها به آن نیاز داریم کمی محدودیت و کمبود باشه.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟