Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا کروبی

مطلب مورد بحث:

ویندوز هولوگرافیک و دستگاه هولولنز مایکروسافت و پارادایم جدید


با توجه به اینکه شرکت های بزرگ در صنعت دیجیتال قسمتی از تمرکز نیروی خود را روی دستگاه های این چنینی گذاشته اند میتوان انتظار داشت که چنین دستگاه میتواند چیزی فرا تر از یک تغییر ابزار ساده باشد .

شرکت مایکروسافت با هولولنز و استفاده از ویندوز به عنوان سافت ور آن توانسته جایگاه خود را در میان شرکت های فناوری نوین و پیشگام در این صنعت حفظ کند و حتی بهبود بخشد ولی از طرفی رقبای هولولنز نیز بسیار قدرتمند ظاهر شده اند .

شرکت فیس بوک نزدیک به ۲ میلیون دلار هزینه کرده و شرکت oculus VR را که محصول آن oculus Rift  است را خریده است . شرکت سامسونگ با همکاری با oculus VR دستگاه  Galaxy Gear VR را ساخته است .

http://www.samsung.com/global/galaxy/wearables/gear-vr/

شرکت سونی نیز با همکاری با oculus VR ساخت Playstation VR را در دستور کار خود قرار داده و دنیای گیمینگ را وارد عرصه ی جدیدی کرده است . از نظر من این محصول playstation  بتدریج میتواند پارادایم بازی های کامپیوتری را عوض کند و در آینده با پیشرفت این دستگاه و همچنین دستگاه های مشابه kinect تغییری بزرگ در این بازی ها به وجود بیاید و شخص را به طور کامل وارد بازی کند .البته به طبع این امر عوارض زیادی خواهد داشت.

https://www.playstation.com/en-au/explore/ps4/features/playstation-vr/

شرکت google هم با google glass  از این رقابت جا نمانده .

شرکت HTC  به کمک valve corporation محصول جدیدی با نام HTC vive  را تولید کرده است تا در گردون رقابت باقی بماند.

این محصول اگر محدود به دستگاهی برای تماس های تلفنی و یا ویدیو کال ها شود تنها تغییر ابزاری خواهد بود برای کاری که موبایل انجام میدهد ولی با توجه به اینکه تقریبا تمام شرکت های معروف در فناوری نوین انرژی و سرمایه ی خود را روی این محصول گذاشته اند میتوان انتظار داشت که این محصول پارادایم های زیادی را تغییر دهد .

مثلا این محصول میتواند در صنعت آموزش بسیار موثر واقع شود چراکه میتواند بسیاری از فعالیت هایی که در کتاب ها راجع آن میخوانیم را به فرمی قابل تجربه کردن برای ما در بیاورد و از این راه یادگیری آن کار را بهبود بخشد.