Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

تجزیه و تحلیل بازار | معیارهای ارزیابی بازار و محصول


بازار دربهای پیش ساخته ساختمانی یا همان دربهای ضدسرقت:
منحصربفرد بودن محصول: این محصول به خودی خود منحصربفرد نیست. چون با یک استراکچر و شکل و شمایل خاص، توسط همه تولیدکننده ها و فروشنده ها در حال عرضه است. اما نکته ای که وجود دارد اینست که، متاسفانه کیفیت اغلب دربهای تولیدی در داخل کشور چندان بالا نیست. و اگر تولیدکننده ای بتواند کیفیت محصول را به استانداردهای بین المللی نزدیک کند، سهم بالایی از بازار را در اختیار خواهد گرفت.
 سرعت عرضه محصول جدید به بازار: تولیدکننده های این محصول به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول آنهایی که تولید قطعات مختلف را برونسپاری میکنند، و سپس کار مونتاژ را خودشان انجام میدهند. دسته دوم، تولیدکننده هایی که صفرتاصد محصول را خودشان تولید میکنند. دسته دوم برای عرضه محصول جدید به بازار، سریعتر میتوانند عمل کنند. شاید در حد ۲ هفته. درحالیکه مونتاژکارها حدود ۲ ماه برای همین کار وقت لازم دارند. در مجموع، سرعت ارائه محصول جدید در این بازار، نسبت به خیلی صنایع دیگر، چندان بالا نیست.
سرمایه گذاری اولیه: ورود به این بازار نیاز به سرمایه گذاری اولیه زیادی ندارد. با ۵۰ میلیون تومان میتوان وارد بازار خرده فروشی این محصول شد. البته مانند همه بازارها، هرچه سرمایه اولیه بیشتر باشد، سهم بیشتری از بازار را هم میتوانیم بدست بیاوریم. برآوردی که من از این بازار دارم، اگر تولیدکننده ای با حدود ۳ میلیارد تومان سرمایه اولیه اقدام به تولید صفرتاصد این محصول کند، میتواند تا شش ماه دیگر، ۱۰ درصد از کل بازار را در اختیار بگیرد. با توجه به گستردگی بازار این محصول، ده درصد حجم بالایی محسوب میشود.
 پتانسل عرضه محصولات وابسته: برای این محصول، چنین پتانسیلی وجود ندارد. مگر در مواردی که خریدار بنا به دلایل امنیتی ترجیح میدهد سیلندر قفل مرکزی درب را تعویض کند. که البته برای رفع این نیاز، میتواند به فروشگاههای ابزاریراق فروشی مراجعه کند.
 مدت زمان زنده ماندن محصول:  مشخصات فنی محصول، و همچنین طرحهای مورد پسند بازار،  به سرعت درحال تغییر کردن است. بنابراین محصول تولیدشده باید حداکثر تا یکسال بفروش برسد. در غیر اینصورت، به علت قدیمی شدن طرح و مدل آن ممکن است فروشنده مجبور شود با قیمت پایینتری آنرا بفروش برساند.
 برای evergreen کردن این محصول: ایده من استفاده از تکنولوژی های روز، برای بالا بردن کارایی آن است. سنسورهای تشخیص چهره، تشخیص اثر انگشت، ثبت تردد، یا حتی تشخیص و اعلان حریق، میتوانند از این دسته تکنولوژی ها باشند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟