Menu
نویسنده مطلب : عظیمه حسن زاده

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


از جمله مشاغلی که میتواند در کشور ما رشد بهتری داشته و شرایط بیکاری را با اعمال مدیریت کسب و کار و استانداردهای آن کاهش داده و کمک در چرخه اقتصاد کشور نیز داشته باشد، کسب و کار خانگی است.
۱- کسب وکارهای خانگی شرایط بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد به خصوص برای خانم های خانه دار دارد. با توجه به افزایش شهر نشینی و حضور بانوان در اجتماع، تمایل به استفاده از محصولات فرآوری شده بیشتر است (مثل سبزی پاک شده و آماده برای شستو و مصرف؛ قند خورد شده؛ سبزی جات خشک شده؛ الویه آماده؛ انواع کیک های خانگی آماده مصرف؛ تهیه و بسته بندی انواع خشکبار؛ ترشی جات خانگی، تهیه غذاهای گرم سنتی؛ انواع کارهای هنری که صنایع دستی محسوب میشوند).
۲- این سبک زندگی امروزی فرصت های شغلی زیادی را برای اقشار بیکار جامعه و به خصوص خانم های خانه دار ایجاد کرده است. تهیه محصولات فرآوری شده با کاهش حجم کار در منزل، مدیریت زمان و کاهش دغدغه خاطر برای خانم های شاغل و حاضر در اجتماع، کمک چشمگیری داشته.
محصولات مصرفی با کیفیتی بهتر به دست مصرف کننده می رسد؛ و مصرف کننده حق انتخاب بیشتری را با توجه به گزینه های موجود در تهیه کالای مصرفی دارد.
۳- رشته های مشاغل خانگی طبق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، در حوزه های صنایع دستی، فرش، کشاورزی، دامپروری، شیلات، خدمات، تولیدی، صنعت و فناوری اطلاعات (IT )است.
۴- بازار هدف محصولات کسب و کارهای خانگی، مصرف کنندگان هستند؛ که اینها در بازارهای بالقوه ای مثل ]رستورانها، کافی شاپ ها، غذاخوری ها، مدارس و مهدکودک ها، فروشگاه های ادارات و سازمانها، و به طور کل، عموم مردم[ هستند. بازارهای آماده برای عرضه به مصرف کننده نیز، سوپر مارکتها، بازارچه های محلی و سنتی (دسترسی برای توریستها) و… هستند.
۵- بازار کسب و کارهای خانگی، نیز اگر ساماندهی نداشته باشد دچار تزلزل در اقتصاد کشور و مشکلاتی بیش از پیش را ایجاد خواهد نمود. چون عرضه بیش از تقاضای بازار هدف، عدم دسترسی و یا نامناسب بودن دسترسی مصرف کنندگان به محصولات مصرفی، اجرای فعالیت بدون برنامه ریزی و مدیریت صحیح که ضعف ها و چالش های بسیاری را پس از اجرا آشکار می کند!.
۶- در حال حاضر، بسیاری از کسب و کارهای خانگی از تولیدات شرکتها الگو گرفته و ایجاد شده اند؛ که بسیاری از این فعالیت ها بدون رعایت استانداردهای لازم در محصولات مصرفی می باشند (مثل سبزی پاک و خورد شده؛ کیک ها و خوراکی های خانگی بدون بسته بندی مناسب و استاندارد برای عرضه؛ انواع ترشی جات در بسته بندی های نامناسب و غیر بهداشتی؛ عدم تمایل مصرف کنندگان خاص و یا مرفّه جامعه از این محصولات خانگی؛ ). این موارد و بسیاری موارد دیگر مثل نداشتن قیمت مشخص و تعرفه مصوب، و… میتواند غیر از کاهش تقاضا، موجب از دست دادن بازارهای بالقوه ی خیلی خوبی نیز می شود. مصرف کنندگان ناراضی، خود مخرّبی بسیار قوی برای بازار محصولات خانگی هستند. زیرا با آگاهی ای که آنان به دیگر مصرف کنندگان میدهند، موجب کاهش بیشتر تقاضا و تمایل مصرف کننده به سمت عرضه کنندگان خاص برای حفظ سلامتی و بهداشت، حتی با پرداخت پول بیشتر نیز خواهند داشت.
در حال حاضر طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی طی طرح مصوب دولت اجرایی شده که بسیاری مزایا از جمله استانداردسازی این کسب و کارها، حمایت و تامین مالی (تسهیلات) برای راه اندازی کسب و کار، و تحت حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می شود؛ که مشمول مجوز فعالیت، بیمه، خویش فرما، حضور در بازارهای محلی برای عرضه محصولات می باشد.
می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در وب سایتهای ذیل نیز نگاهی داشته باشید:
http://www.karafarini.ir/page.aspx?19
http://www.karafarini.ir/Userfiles/image/mashaghele%20khanegi%204.pdf
http://www.mashaghelkhanegi.ir
نکاتی در ایجاد کسب و کار خانگی:
– قبل از اینکه به فکر فروش محصولتان باشید، و قبل از تولید، سفارش برای محصول تان بگیرید. به خصوص اگر محصول شما مواد فسادپذیرتری دارد (مثل سبزی جات، میوه جات و…). برای گرفتن سفارش و پیش فروش محصول تان می توانید با سوپر مارکتهای محله خود مذاکره کنید. از شبکه های اجتماعی و فروش اینترنتی به اقوام و بستگان، دوستان و آشنایان شروع کنید. و حتی میتوانید در شبکه های اجتماعی با ایجاد صفحات شخصی برای پیش فروش محصولات خود تبلیغ کنید و به صورت مستقیم عرضه کنید.
و حتی میتوانید برای خود بازار هدف ایجاد کنید (به طور مثال برای قند مصرفی، کافی شاپ ها، سفره خانه ها، چای خانه ها و…؛ برای سبزی خرد شده، رستوران ها، سفره خانه ها، غذاخوری ها، مهدکودک ها و مدارس و…). حتی می توان پس از راه اندازه تولید، بوتیک مخصوص عرضه مستقیم محصول خود داشته باشید.
– تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز را از واسطه ها تهیه نکنید. بلکه از تولیدکننده و نمایندگی اصلی آن تهیه کنید.
– مواد اولیه محصول (مثل قند، سبزی، مواد خوراکی ترشی و…) را از تولیدکننده اصلی تهیه کنید و از طریق واسطه هایی که هزینه را برای تهیه کننده محصول نهایی، دوچندان میکنند تهیه نکنید.
– ضایعات از تهیه محصول نهایی هم قابل فروش است. ضایعات را نیز میتوانید بفروشید (ضایعات سبزی و میوه به دامداری ها بفروشید؛ ضایعات قند را به شیرینی فروشی ها بفروشید؛ ضایعات پارچه را به مبل سازها و… بفروشید).
– در بسته بندی محصول، بیشتر به بسته بندی استاندارد توجه کنید و در این امر توجه داشته باشید که پلاستیک بسته بندی را از تولیدکننده و استاندارد تهیه کنید. حتی میتوانید هنرمندانه از بسته بندی های قابل مصرف مجدد و یا بسته بندی تجدیدپذیر استفاده کنید.