Menu
نویسنده مطلب : مونا برهانی

مطلب مورد بحث:

فریلنسر کیست؟ به چه کسی فریلنسر (Freelancer) یا آزادکار می‌گویند؟


من بعد از هشت سال کارمند سازمانی بودن، حدود دو ساله که تصمیم گرفتم به طور تمام وقت فریلنسر باشم. کامنت های دوستان دیگه واقعا آموزنده و با محتوا بودند برای همین سعی می کنم اینجا از زوایای دیگه راجع به فرصت ها و تهدیدهای فریلنسینگ با توجه به تجربیات خودم صحبت کنم.

مهارت و تخصص

تصور من اینه که این سبک از کار می تونه یک تهدید جدی محسوب بشه وقتی که ما در حرفه خودمون کاملا معمولی هستیم و به اندازه کافی تلاش نکردیم تمایز واضح مهارتی بین خودمون و عموم فعالان اون حوزه ایجاد کنیم. از نظر من یک سازمان حاضره درآمد ثابتی رو برای یک کارمند با برآیند متوسط در نظر بگیره اما خیلی بعیده که یک پروژه به دست فریلنسر سپرده بشه و توقع کیفیت متفاوت نباشه. با عدم تلاش برای وجود آوردن تمایز، عدم ثبات شغلی، می تونه خطر بزرگی برای یک فریلنسر محسوب بشه.

البته همین موضوع می تونه به خودی خود یک فرصت هم باشه. شخصا فکر می کنم با بدست آوردن تخصص بالا میشه با این سبک زندگی، درآمد بالای رو ایجاد کرد، اونقدر که بشه حتی کارها رو گلچین شده انتخاب کرد و اگر هم گاهی پروژه ای نبود، نگران مسائل مالی نشد.

مدیریت مالی

یکی از  تهدیدهای فریلنس بودن برای من مدیریت مالی بود. این مسائله تا جایی پیش رفت که من عملا نمی دونستم چه قدر درآمد دارم و چه طور اونها رو خرج می کنم. احساس می کنم زندگی کارمندی خود به خود این امکان مدیریت مالی رو بیشتر فراهم می کنه. دریافت حقوق در بازه های ماهانه عملا فضای چارچوب بندی تر شده ای رو برای برنامه ریزی پول به وجود میاره. یک فریلنسر ممکنه تو یک هفته چند برابر یک ماه خودش درآمد داشته باشه و هیچ نظمی تو دریافت و احتمالا خرج اون پول وجود نداره.

من شخصا چند ماهی هست که از اپلیکیشن حسابداری پارمیس (نسخه اندروید) استفاده می کنم و با تقریب خوبی می تونم بگم که تونستم این تهدید رو تا حد ممکن مهار کنم. این برنامه خیلی ساده و کامل این امکان رو فراهم می کنه که بتونیم دیدگاه جامعی به گردش پول تو زندگیممون داشته باشیم و چون هزینه ها رو به گروه های مختلف تفکیک می کنه و روی نمودار می بره، این مساله به بالابردن کیفیت زندگی من هم کمک کرده. مثلا به جای اینکه اکثر درآمد من مثل قبل صرف رستوران رفتن ( که جزو اولویت های این روزهای من نیست) بشه، با اشتیاق بیشتری صرف رشد شخصی که این روزها دغدغه پررنگ تری هست، شده.

خلق و خو و سبک زندگی

فکر می کنم این سبک از زندگی شاید برای همه مناسب نباشه. نظر کاملا شخصی و تجربی من اینه که احتمالا کسانی که در نظریه پنج عاملی شخصیت، openness  بالاتری دارند می تونن احساس لذت بیشتری از این شیوه کاری داشته باشن.

یک فریلنسر اوقات فراغت غیر قابل پیش بینی ای داره. مثلا من به خاطر سبک زندگیم نمی تونم روزهای ثابتی باشگاه برم، یا در کلاس گروهی زبان جدیدی که دارم یاد می گیرم شرکت کنم. حتی شاید نتونم یک زمان ثابت در روز رو به مطالعه اختصاص بدم. به همین خاطر برای رسیدن به دغدغه های جانبیم نیازه که آگاهی و خلاقیت بیشتری به خرج بدم. و گرنه بزرگترین تهدید زندگی من می تونه هدر رفتن زمان باشه.

اما اگر مدل رفتاریمون openness بالایی داشته باشه، ممکنه بتونیم از این ماجرا به عنوان یک فرصت لذت بخش استفاده کنیم. برای من به شخصه این سبک زندگی لذت بیشتری به وجود آورده، به این خاطر که تنوع و تجربیات متفاوت یکی از نیازهای روحی من محسوب میشه و خب از وقتی که سعی کردم با آگاهی، مدیریت زمان بیشتری داشته باشم با هیجان مضاعفی  برای اوقات فراغت یهوییم برنامه ریزی می کنم. مثلا برای ورزش هر زمان تو هفته که فرصتش به وجود بیاد، بسته به ساعت یا هوای اون روز، میرم یه محله ی جدید و اونجا چند ساعت پیاده روی می کنم و احساس می کنم این شیوه ورزش کردن گرچه شاید زمانبر تر باشه ولی برای من رضایت و لذت بیشتری رو به وجود آورده، چون خودش فرصت تجربه های جدید رو فراهم کرده.

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟