Menu
نویسنده مطلب : پروین طالبی زاده

مطلب مورد بحث:

رابطه هویت و انگیزه


چند وقت پیش کتابی به نام “خرده عادت ها” میخوندم که مطلب زیر از اون کتاب برایم جالب بود:

خیلی از ما فرایند تغییر در عادت هایمان را با تمرکز روی چیزی که میخواهیم به دست بیاوریم، شروع می کنیم. راه جایگزین این است که عادت هایی مبتنی بر هویت بسازیم. با این رویکرد، با تمرکز روی این که چه کسی می خواهیم باشیم کار را شروع می کنیم.

تصور کنید دو نفر می خواهند در مقابل میل به سیگار کشیدن مقاومت کنند وقتی به آنها سیگار تعارف می کنند اولی می گوید نه ممنون دارم سعی میکنم بذارم کنار به نظر پاسخی منطقی است ولی او هنوز هم باور دارد آدمی سیگاری است که دارد تلاش می کند آدم دیگری باشد. امیدوار است که رفتارش تغییر کند ولی هنوز هم با همان اعتقادهای قدیمی زندگی می کند.

دومی هم دست تعارف کننده را رد می کند ولی می گوید نه ممنون سیگاری نیستم. این فقط یک تفاوت کوچک است ولی در این جمله می توانید تغییر کوچکی را در هویت حس کنید. سیگار کشیدن بخشی از زندگی گذشته او بوده نه زندگی فعلیش.او دیگر خودش را سیگاری نمی داند.
هویتی پشت عادت هاست. رفتاری که با خود واقعی ناهمخوانی دارد، پایدار نخواهد بود. ممکن است پول بیشتری بخواهید اما هویت شما هویت آدمی است که خرجش بیشتر از دخلش است و مدام به سمت خرج کردن بیش تر از درآمدش کشیده می شود …..

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟