Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

برای اینکه محیط کار خود را بیشتر دوست داشته باشید، چه می‌کنید؟


خلاصه مطلب: تلاش کردم همراه با تجربیات خودم و سرچ هایی که انجام دادم، مطالب مفیدی که بهشون برخوردم رو بنویسم. مطالبی که تاثیرشون رو احساس کردم روی محیط کار خودم. البته بسیار این مسائل به علایق و سلایق شخصی خودم مربوط هستند.

به طور کلی درباره نظم در محیط کار، استفاده از نور خورشید، شرطی سازی، تنظیم دمای محیط کار، تاثیر موسیقی، تاثیر گیاه و فنگ شویی می نویسم.

—————————————

سلام. تجربه ها در این زمینه خیلی متفاوت ـه (حداقل کامنت ها که این رو نشون میده) چون اصلا محیط کاری باعث افزایش کارایی میشه که الهام بخش باشه و هر کس از یه چیزی الهام می گیره. اما من هم تجربیات خودم رو دارم.

+ در سرتاسر کارهام بسیار شلخته اما میزکارم شبیه ترکیب آلمان می مونه! منظم، دقیق، همه چیز، همیشه سرجای خودشون هستند. به نظرم به هم ریخته بودن میز کار خیلی صدمه می زنه به بازده، خیلی چیزها گم میشن، خیلی چیزها دیر پیدا میشن و کلا بازده از بین میره.

اتفاقا در چند مقاله ای (+ + + +) هم که خوندم در این باره، برخوردم به تحقیق نوروساینتیست های دانشگاه پرینستون، که متوجه شدن به هم ریختگی محیط کار، توجه ما رو کاهش می ده (محیط هایی که توجه غیرداوطلبانه از ما می خوان). محمدرضا در سری فایل های مدیریت توجه در این باره صحبت کرده بود.

درباره اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر منفی شلختگی محیط کار روی بازده و البته ایجاد سردرد، این تحقیق از دانشگاه ییل رو بخونید.

+ یکی از فصول مشترکی که بهش برخوردم، مسئله استفاده از نور خورشید بود. تحقیقی درباره تاثیر نور خورشید محیط کار بر خواب، فعالیت بدنی و کیفیت زندگی می خواندم.

گروه هایی که در اتاق های پنجره دار قرار داشتند، روزانه ۱۷۳ درصد بیشتر از گروه هایی که در اتاق های بسته قرار داشتند، برابر نور خورشید قرار می گرفتند. همین موضوع، باعث می شد تا آن ها به طور میانگین، شبانه ۴۷ دقیقه بیشتر بخوابند. بازده کاری و کیفیت خواب کارکنانی که برابر پنجره بودند، بیشتر از گروه دیگر بود.

+ یکی از مهم ترین کارها ایجاد عادت و شرطی کردن هستش. به عنوان کسی که کارم خیلی زیاد به تایپ کردن مربوطه، از تحربه گرگوری کیوتی استفاده کردم و مغزم رو عادت دادم که لپ تاپ، فقط برای تایپ نوشته های عمیق، مثل کامنت های متمم یا یادداشت ها و مقالات هستش. چک کردن ایمیل ها و اینجور مسائل که نیاز به نوشتن پیام های عمیق نداره رو به موبایلم واگذار کردم.

برای اینکه محیط کار خود را بیشتر دوست داشته باشید، چه می‌کنید؟

محمدرضا درباره شرطی کردن هنگام مطالعه و خواب هم صحبت کرده. جالبه بدونید که شرطی سازی، یکی از راهکاریهای درمان بی خوابی هستش.

آستین کلون، نویسنده و هنرمند، از دو ستاپ برای میزکارش میگه، ستاپ آنالوگ همراه با کاغذ و ماژیک و کتاب و دفتر و مداد. و ستاپ دیجیتال همراه با لپتاپ و تبلت و موس و امثالهم. او ایده ها و بازی هایش را در ستاپ آنالوگ انجام می دهد و نقاشی کشیدن و نوشتن را در ستاپ دیجیتال. فضای کار من هم بسیار این چنین است. فضای آنالوگ برای مطالعه، درس خواندن، ترسیم نقشه ذهنی و کار کردن بر روی ایده هایم. و فضای دیجیتال برای متمم خوانی و کار و تلگرام.

محیط کار آستین کلون

+ تنظیم دمای محیط کار هم بسیار برایم مهم است. به شخصه نیاز شدیدی به اکسیژن دارم (شما را نمی دانم!) و باید همیشه پنجره ای در محیط کارم باز باشد. تحقیقات دانشگاه کورنل نشان داده اند که دمای زیر ۲۰ درجه سانتی گراد، باعث کاهش بازده کارکنان می شود. با تنها ۵ درجه تغییر این دما، اشتباهات، ۴۴ درصد کاهش می یابند و بازده، ۱۵۰ درصد بیشتر می شود!

می توانید درباره این موضوع، اینجا بیشتر بخوانید.

+ انتخاب موسیقی مناسب، تاثیر فوق العاده زیادی بر بازده کارهایم دارد. محمدرضا در فایل های مدیریت توجه درباره موسیقی و تاثیر آن بر توجه صحبت کرد. موسیقی، در فضای امروزی، راه بدی برای به حصار کشیدن دور توجه تان نیست. علاوه بر آن، می توان موسیقی خاصی را برای تسک خاصی انتخاب کرد تا فرایند شرطی شدن، اینجا هم رخ دهد.  (+ +)

ثابت شده است که حتی گوش دادن به سخنان اطرافیان یا پچ پچ آن ها (یا حتی وجود این صداها در محیط)، تاثیر فوق العاده منفی‌ای بر concentration (ثبات توجه) دارد.

+ حتی اخیرا تصمیم گرفته ام که در فضای کارم، گیاه کوچکی را نگه داری کنم. کاکتوس کوچک اما زیبایی است که فضای کمی را هم اشغال کرده است. در این مقاله، خواندم که حضور گیاهان در فضای کار، ۱۵ درصد بازده افراد را بالا می برد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر، این مصاحبه از الکس هسلم (روانشناس) را با  Entrepreneur بخوانید.

+ کمی مطالعه درباره فنگ شویی و عمل کردن به آن هم ضرری نداره. فنگ شویی هنری باستانی و چینی است که به چیدمان محیط برای افزایش هماهنگ کردن اجزا می پردازد.

فنگ شویی bagua نحوه از فنگ شویی است که یک energy map همراه خود دارد و ارتباط هر بخش از محیط کار را با زندگی تان نشان می دهد. دیاگرام زیر، توضیحات بیشتری در این باره دارد.

برای اینکه محیط کار خود را بیشتر دوست داشته باشید، چه می‌کنید؟

حتی اگر تاثیر فنگ شویی نامشخص باشد اما از بین بردن بی نظمی ها بی شک باعث افزایش کارایی من می شود.

درباره فنگ شویی، بیشتر خوانید.

+ در نهایت می خواهم این نقل قول بی نظیر را از دکتر فاگ بنویسم:

تنها یک راه برای تغییر اساسی رفتارت وجود دارد: تغییر اساسی محیط زندگی ات.