Menu
نویسنده مطلب : رضا

مطلب مورد بحث:

تفاوت استعداد و مهارت و نکات دیگر | جمع بندی درس استعدادیابی


سلام وقت بخیر. برای من این ابهام بوجود آمده که وقتی می گویید ما با برخی از استعدادها بدنیا آمده ایم یعنی ساختار مغز انسان ها با هم فرق دارد؟ به طور مثال کسی که استعداد تشخیص رنگ ها را دارد به این معناست که تجمع سلول های عصبی در ناحیه پس سرش که محل پردازش تصاویر است بیشتر از کسی است که این استعداد را ندارد؟

در واقع سوال واضح تر من این است که خاستگاه بیولوژیک استعداد چیست؟ چون برای من هنوز هم سخت است بپذیرم انسان ها با استعدادهای مختلف به دنیا می آیند و بنده بیشتر میلم به پذیرش صحبت رفتارگراها است که می گویند یک کودک ۲ ساله از هر نژاد و قوم و قبیله ای را به ما بده و بگو دوست داری چه کاره شود؟ ۲۰ سال بعد برگرد و او را در همان شغل ببین.

رفتارگراها حتی نمی گویند که با سختی و صرف زمان و انرژی بیشتر این کار را می کنند اتفاقا با بازی و تربیت درست و ایجاد تفکرات اصولی در آن فرد باعث شکل گیری آینده او می شوند.

براستی باید بپذیریم چیزی به اسم استعداد وجود دارد که با ما به این دنیا می آید؟ یعنی بپذیریم تجمع سلول های عصبی مغز نوزادان باهم تفاوت دارد حال آنکه تصویربرداری های مغز نشان از ایجاد تفاوت به واسطه تجربه زندگی می دهند.

خلاصه حرفم این است: اینکه شرکت ها سازمان ها و موسسات بخواهند بر اساس توانمندی های یک فرد او را استخدام کنند خیلی عاقلانه است ولی اینکه من به عنوان یک انسان با این باور زندگی کنم که چیزی به اسم استعداد با من به دنیا آمده است را نمی توانم عاقلانه بدانم زیرا هرچه الان استعداد در خودم می بینم کاملا وابسته به مدل تربیتی و تجربه های کودکی و نوجوانی و تشویق و تنبیه هاست. امیدوارم آقای شعبانعلی به این پرسش هایم پاسخ بدهند. با تشکر