Menu
نویسنده مطلب : کاربر سابق

مطلب مورد بحث:

تعریف انگیزه چیست؟ پنج سوال اصلی در انگیزش


من همیشه به انگیزۀ نوشتن و نویسندگی می‌اندیشم.

بارها به این موضوع فکر کرده‌ام که چرا انگیزۀ نوشتن روز به روز در من بیشتر می‌شود، و همین افکار انگیزانندۀ من برای نوشتن برخی از یادداشت‌ها بوده است.

به سیاق دیگر تمرین‌ها، می‌خواهم سوالاتی را بنویسم که فکر می‌کنم برخی از گره‌های ذهنی مرا باز کنند.

این سوال همیشه با من هست که چرا بسیاری از افراد مستعد، بعد از مدت کوتاهی دست از نوشتن می‌کشند و انگیزه‌شان کمرنگ می‌شود؟

۱) انگیزۀ نوشتن و نویسندگی چگونه در یک فرد شکل می‌گیرد؟ (به چه دلایلی افراد تصمیم می‌گیرند باید به صورت جدی‌تری به نوشتن بپردازند؟)

۲) چرا عدۀ معدودی از افراد به صورت جدی و منظم به نوشتن ادامه می‌دهند؟ (افراد بسیاری شروعی طوفانی دارند و گاه حتی ۵ هزار کلمه در روز می‌نویسند، اما چرا فقط عدۀ معدودی از افراد نویسنده می‌مانند؟)

۳) چرا یک فرد بین کارهای خلاقانه و روش‌های بیانی مختلف، دست به انتخاب نوشتن می‌زند؟

۴) چه می‌شود که رفتارهای مربوط به نوشتن در طی زمان در یک فرد تغییر می‌کند؟ مثلاً چه می‌شود که فرد با انگیزۀ مقاله‌نویسی نوشتن را آغاز می‌کند اما به تدریج به نوشتن شعر علاقه‌مند می‌شود؟ یا مثلاً در حوزۀ تولید محتوا؛ چرا برخی از افراد از نوشتن فاصله می‌گیرند و به ضبط پادکست و ویدیو می‌پردازند؟
۵) چه می‌شود که فرد از نویسندگی فاصله می‌گیرد؟ چه عواملی مانع نوشتن می‌شوند؟ چرا نوشتن بعد از مدتی از فهرست اولویت‌های فرد خارج می‌شود؟