Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) | تفاوت شاخص های عملکردی و عملیاتی


یک داستان معروف هست که در سایتهای زیادی آن را خوانده ام، اما نمیدانم منبع اولیه آن کجاست. داستان به این صورت است:

دو نفر استاد بنا، درحال انجام یک کار مشابه بودند. هر دوی آنها با ملات و آجر داشتند دیوار میچیدند. یکنفر که از آنجا میگذشت، از هردوی آنها سوال کرد: چه کار میکنید؟ دیوارچین اولی گفت دارم یک لقمه نان برای زن و بچه ام در می آورم! دیوارچین دومی جواب متفاوتی داد. گفت: برو وقت من را نگیر! من دارم یک مسجد میسازم!

شاخصهای عملیاتی برای هردوی این استادکارها یکی‌است: ساعات کاری روزانه، تعداد آجر که در هر ساعت میچینند، و شاید مقدار وقتی که صرف درست کردن ملات شن و سیمان میکنند؛ اینها شاخص های عملیاتی است.

اما شاخصهای عملکردی آنها خیلی تفاوت دارد. برای یک نفر مقدار پولی است که به خانه میبرد، و دیگری میزان مشارکتش در ساخت بنای مسجد.

میتوان حدس زد که دیوارچین اولی، همیشه از شرایط بد کار، و بداخلاقی های کارفرما درحال آه و ناله است. هر روز با بی‌حوصلگی سر کار می آید و با خستگی از سر کار میرود. اما دیوارچین دوم روحیات متفاوتی دارد. او با همه ناملایمات کنار می آید. صبحها زود از خواب بیدار میشود و عصرها سعی میکند دیرتر دست از کار بکشد؛ و به نظر میرسد از کارش راضی تر است. اگرچه درآمدی بیشتر از دیوارچین اولی نداشته باشد!

پاسخ تمرین)

درطول سالهایی که به کار مشغول بوده ام، برای من خیلی پیش آمده که هنگام شروع یک کار جدید، یا هنگام آغاز سال جدید، اهداف خیلی بزرگی برای خودم ترسیم کردم. و غالبا آن اهداف قرار بوده من را به رضایت و آرامش در زندگی، خوشنامی در اجتماع، و موفقیت در کسب و کارم برساند (شاخص های عملکردی)

اما… متاسفانه خیلی وقتها، مشکلات اقتصادی، و ناپخته‌گی خودم در برخورد با آن مشکلات باعث شده دچار روزمرگی بشوم؛ و اهدافم در حد رسیدن به یک تارگت فروش، یا حفظ سرمایه موجود، یا عقد قرارداد به تعداد مشخص با خریدارانی مشخص (شاخص های عملیاتی) پایین آمده است.
الان که به سالهای گذشته نگاه میکنم، هروقت توانسته ام اهداف بزرگ اولیه را برای خودم زنده نگه دارم، و دائم آنها را در ذهنم مرور کردم، علیرغم مشکلات فراوان، انگیزه بیشتری برای انجام کارها داشتم. اما برعکس، هروقت شاخص های عملیاتی جای اهداف بزرگ اولیه را گرفته، به قدری از کار خسته و فرسوده شدم که گاهی اوقات آرزو میکردم کاش زودتر امروز و این هفته و… امسال تمام شود.